reklamı kapat

POPÜLER

instagram

Instagram’ın Sorular özelliğiyle ilgili bilmeniz gereken kritik nokta

Instagram, kısa sürede popüler olan yeni Sorular özelliğini platforma getirdi. Ancak kullanıcılar bu özelliğin en kritik yanından habersiz gibi görünüyor.

1 milyar kullanıcıya ulaşan Instagram’ın hikayeler özelliği her gün 400 milyon kullanıcı tarafından aktif olarak kullanılıyor. Doğal olarak popüler fotoğraf paylaşım uygulaması da bu özelliği geliştiren yenilikleri sık sık bünyesine dahil ediyor. Son yeniliklerden biri ise Sorular özelliği. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, Hikayeler aracılığıyla takipçilerinden soru alabiliyor. Bir nevi Ask.fm benzeri bir sistem anlayacağınız. Ancak sadece hesap sahibi Sorular özelliği ile bir Hikaye paylaşırsa, takipçiler soru sorabiliyor. Kısa sürede popüler olan bu özelliğin en kritik noktası ise kullanıcılar tarafından ıskalanmış gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sorular anonim sorulmuyor

Ask.fm ve benzeri “soru sorma” sitelerinin ortak bir noktası var. Soru soran kullanıcılar anonim kalıyor. Yani hesap sahibi, ona soru soran kişinin kim olduğunu biliyor. Doğal olarak popüler fotoğraf paylaşım uygulaması bu özelliği tanıttığında pek çok kullanıcı da sistemin benzer şekilde işlediğini düşünmüş. Ancak ne yazık ki durum öyle değil.

Hikayeler aracılığıyla birine soru sorduğunuzda, hesabın sahibi soruyu soran kişinin kim olduğunu görebiliyor. Ancak soruyu cevaplayıp hikayesine koyduğunda soruyu soran kişi anonim kalıyor. Yani anonimlik sadece takipçilerin görebileceği alan için geçerli. Soru sorduğunuz kişi, hesap ismini ve fotoğrafını görüntüleyebiliyor. Bunu zor yoldan öğrenen kullanıcılar ise şimdiden Twitter’da yakınmaya başlamış durumda…