reklamı kapat

POPÜLER

Leapmotor C01

Leap Motor C01; Türkiye’de de satılan Çinli markadan 717 kilometre menzilli iddialı sedan

Leap Motor C01, yakın dönemin yükselen Çinlilerinden olan markasının amiral gemisi nitelikleriyle dikkat çekmeye aday.

Elektrikli otomobil dönüşümünün yarattığı yeni fırsatlar ve rekabet ortamı, bizlere son 5 yıllık süreçte birçok yeni girişimle tanışma imkanı verdi. Gerek Amerika gerekse Uzak Doğu merkezli olan bu girişimlerden birisinin de yanı başımızdaki Togg üzerinden yerli otomobil girişimi olarak karşımıza çıktığını söylemek mümkün. 2015 yılında macerasında başlayan çiceği burnunda markalardan birisi olan Çin merkezli Leap Motors da, sınırlarını kısa sürede aşarak adından söz ettirmeyi başaranlar arasında. İthalatçı üzerinden T03 modeliyle Türkiye’de de örneklerini gördüğümüz markanın üst segmentlerden pay kapma girişimlerinden birisi de kısa süre önce tanıtıldı. Kompakt modellerinde de gördüğümüz yüksek menzil değerli altyapı desteğinin yansımalarıyla karşımıza çıkan Leap Motor C01, modern tasarım çizgilerinin yanında 717 kilometrelik fabrika çıkıl menzil değeriyle kayda değer bir elektrikli sedan olacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Leap Motor C01 batarya sistemiyle fark yaratıyor

Teknik nitelik olarak dört farklı versiyon seçeneği üzerine tercih edilebileceğini gördüğümüz C01, en baz versiyonunda bile 500 kilometre gibi günlük kullanımı aşan menzil değeriyle oldukça iddialı konumda. Bununla birlikte otomobili köklü rakiplerinden ayıran önemli teknoloji de batara tarafında konumlanıyor. CTC olarak isimlendirilen yeni bir batarya yaklaşımının kullanıldığı modelde batarya hücreleri doğrudan mimariye entegre olarak geliyor. Markanın açıklamalarına göre bu sayede aynı alanda yüzde 14’e yakın daha fazla pil hücresi konumlandırma ve 15 kilogramı bulan hafiflik gibi kritik mühendislik sonuçları yakalanmış durumda. 270 beygirlik tek elektrik motoru ve 90 kWh’lik batarya kombinasyonuyla 717 kilometrelik menzil iddiası bulunan Leap Motor C01’in, 550 beygire yakın güç ve 720 Nm tork üreten çift elektrik motorlu versiyonunda ise yaklaşık 3,5 saniyelik 0-100 değeri ön plana çıkıyor. 150 kW’a kadar hızlı şarj desteğinin de sunulduğu otomobilde 30 dakikalık dolumla yüzde 30 seviyesinden yüzde 80 batarya seviyesine gelinebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

C01 donanım tarafında da premium segmentteki modelleri aratmayacak özelliklerle geliyor. İçerisinde yolcu koltuğu tarafı için de düşünülen üç farklı ekranla gelen otomobilin altyapısında Qualcomm Snapdragon 8155 işlemciye yer veriliyor. Bu dinamikle ekranlar için kullanıcı deneyiminde sorunsuz bir işleyiş vadeden marka, sesli komut algılama ve Face ID ile otomobile erişim gibi teknolojilere de yer verileceğini açıkladı. Sürüş destek asistanı tarafında yarı otonom teknolojinin tüm temelleri “Leapmotor Pilot” adı verilen paketle araca entegre ediliyor. Burada şerit takip asistanları, adaptif hız sabitleyici ve kör nokta uyarıları aktif güvenlik sistemlerinin yanında pek çok pasif destek de kullanıcılara sunuluyor. Tanıtımıyla birlikte sipariş alımlarının da başladığı duyurulan Leap Motor C01, yurt dışında 25.000 ile 38.000 euro aralığında değişen fiyat aralığıyla alıcı bulacak. Modelin Çin’de gerçekleşecek üretiminin ise 2022 bitmeden başlaması planlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR