reklamı kapat

POPÜLER

LEGO The Lord of the Rings: Video Game incelemesi

HEPSİNİ BİRLEŞTİRECEK TEK PARÇA LEGO SİNEMA TARİHİNİN EN GÖRKEMLİ FİLMLERİNİ KENDİ ÜSLUBUNCA VİDEO OYUNLARINA AKTARMAYA DEVAM EDİYOR. BU KEZ THE LORD OF THE RINGS ÜÇLEMESİNİ KONU ALAN SON DERECE EĞLENCELİ BİR OYUNLA SAHNE ALAN LEGO SERİSİ, AÇIK UÇLU BİR OYUN DENEYİMİ SUNARAK, ÇİZGİSELLİĞİ ORTADAN KALDIRIYOR

The Lord of the Rings (LOTR) filmlerinin ardından yapılan oyunlarla ilgili her zaman derdimiz oldu. Üçlemeyle birlikte yapılan aksiyon oyunları içerik olarak gayet zayıftı. Final Fantasy mekaniklerini kullanan rol yapma oyunu The Third Age, öykünün hakkını kesinlikle veremiyordu. Battle for Middle Earth adlı strateji serisiyse iyi bir oyun olmasına karşın öykünün temelleriyle çok fazla oynadığından inandırıcılığını yitiriyordu. LOTR Online belki de video oyunları arasında Orta Dünya temasını en iyi işleyen yapım ancak bu oyun da filmlerden çok olması gerektiği gibi kitaplardan besleniyor. Kim derdi ki bir gün burun kıvırdığımız LEGO oyunları gelecek, kendi üslubunca yorumladığı Star Wars, Indiana Jones, Batman, Harry Potter gibi filmlerden sonra adam gibi bir LOTR oyunuyla karşımıza çıkacak… Büyük konuşmak gibi olmasın ama şimdiye kadar filmleri bu denli kapsamlı yorumlamış bir LOTR oyunu daha hatırlamıyoruz. Evet, oyun her LEGO oyunu gibi son derece esprili ve bu bazı Tolkien ve LOTR hayranlarının hoşuna gitmeyebilir. Bunun yanında LEGO LOTR ilhamını aldığı köklere ihanet etmeyen oynaması keyifli, içerikle dolu ve çeşitlilik sunup sizi sıkmayan bir oyun olmuş.

LEGO YÜZÜK KARDEŞLİĞİ
LEGO LOTR, Frodo’nun tek yüzüğü, Hüküm Dağı’na götürmesini konu alıyor ama bunu yaparken kitaplardan ziyade filmleri temel alıyor. Ayrıca LOTR, LEGO serisinin ilk seslendirilmiş oyunu. Filmlerden tanıdığımız aktörlerin seslerini duymak hoş olmuş. Oyun direkt olarak filmlerin kurgusunu takip ettiğinden, İnsanlar ve Elflerin ittifak kurup Sauron’un ordusuna karşı durduğu büyük savaştan başlıyor. Elendil’in önderliğindeki İnsan ordusu ve Elrond önderliğindeki Elf ordusu, Sauron’un karanlık ordularına karşı savaşırken, Elendil’in kontrolünü ele alıyor ve orkları kesmeye başlıyorsunuz. Ardından tüm haşmetiyle Sauron geliyor ve Elendil ile karanlıkların efendisine karşı savaşmaya başlıyorsunuz. Sonra Isildur’un Sauron’un parmaklarını koparması ve yüzüğü alış sahnesi giriyor devreye. Nasıl? Oldukça haşmetli bir açılış değil mi? Aslında öyle ama tüm bu görkemli sahneleri LEGO parçalarının oluşturduğu bir grafik konsepti üzerinde izliyor ve oynuyorsunuz. Daha önce LEGO oyunlarını oynayanlar bilirler, oyunun kendine has bir grafik tarzı ve esprili bir dili vardır. Aynı konsept LOTR için de uyarlanmış ve ortaya oldukça lezzetli bir sonuç çıkmış. Mesela, Frodo, Witch King tarafından Fırtına Tepesi’nde yaralandıktan sonra Arwen tarafından Ayrıkvadi’ye kaçırılır ve gözünü açtığında Gandalf vardır… Sahne gözünüzün önüne geldi mi? Tam o noktada Gandalf “Elrond’un mucizevi iyileştirici yöntemleri seni kurtardı” gibi bir laf eder. Oyundaki bu sahnede Elrond elinde bir LEGO kullanım kılavuzu taşıyor. Özellikle filmlerin unutulmaz anlarında gelen bu yorumlar bizi ciddi anlamda güldürdü. Elbette çok ciddiye almaya gerek yok, nihayetinde bu bir parodi. Oyunun en önemli özelliği diğer (Batman hariç) LEGO oyunlarının aksine açık uçlu bir yapıda olması. Yani kelimenin tam anlamıyla Shire’dan başlayıp Mordor’a kadar yürüyebiliyorsunuz. Filmde gördüğünüz tüm mekanlar gidilebilecek alanlara dahil. Gittiğiniz, gezdiğiniz her yerde ilginizi çekebilecek şeyler bulabiliyorsunuz. Mesela, Bree’de silah yapabileceğiniz bir demir atölyesi bulabilirsiniz. Peki, kahramanlar siz dolaşırken ne yapıyor? Senaryo tamamen filmdeki gibi ilerliyor. Mesela Shire’dan ilk Sam ve Frodo ile birlikte çıkıyorsunuz. Hemen sonrasında aranıza Merry ve Pippin katılıyor. Sıçrayan Midilli’ye vardığınızda Aragorn ile tanışıyorsunuz ve Ayrıkvadi’den çıkarken tam kadro yola çıkıyorsunuz. Her karakterin kendine has özellikleri bulunuyor. Örneğin, Sam toprağı kazabiliyor, Pippin bir şeyleri isabetli bir şekilde uzağa atabiliyor, Gimli’yi ise bir yerlere fırlatabiliyorsunuz. Genelde kahramanların filmdeki karakteristik özelliklerine gönderme yapacak şekilde özellikler verilmiş ve tüm bu özellikleri oyunda kullanabiliyorsunuz. Hatta sadece bu özellikleri kullanarak geçebileceğiniz yerler bulunuyor.