reklamı kapat

POPÜLER

Lenovo IdeaPad S10-2

 - Güncelleme: 21 Mart 2015 00:47

Ancak S9’dan pek fark yaratmayan S10’un ardından, bu kez de S10’un makyajlanmasıyla yaratılmış S10-2 bizleri pek heyecanlandırmadı. Makyaj iyi olmuş o ayrı… Ve S10-2 sahip olduğu özellikleri de rakip netbook’larla kıyaslandığında standartlar dahilinde iyi görünüyor. Bizim eleştirimiz, heyecan peşinde olan ve firmadan fark yaratacak yenilikler bekleyen kullanıcıların bu yönde tatmine ulaştırılamaması. Ancak diğer yandan bakarsak ve özellikle elimizdeki ürünün adına dikkat edersek, sonundaki ‘2’ ibaresi nedeniyle üzerine çok da gidemeyeceğimizi ve acımasızca eleştiremeyeceğimizi de söylememiz gerek. Sonuçta S10-2, S10’un ek modeli. Ancak Lenovo’dan bir sonraki netbook modelinde bizleri ve kullanıcıları şaşırtmasını bekliyoruz.

MAKYAJLANMIŞ TASARIM
Madem makyajdan bahsettik, o halde buradan devam edelim. S10 modelinin sadeliği yerine bu kez rengarenk işlemelerle sahaya sürülen ailenin yeni oyuncusu S10-2, birbirinden farklı renk seçenekleriyle geliyor. Elimizdeki modeli pembe renkli olan S10-2’nin beyaz, siyah ve gri gibi farklı renklerde modelleri de mevcut. Elbette hepsinin üzerinde işlemeler olduğu yerde duruyor ve bu da tasarıma hareket katıyor. Ürünü S10’la kıyaslamaya devam ettiğimizde, S10-2’de yine S10’daki gibi geniş bir ekran menteşesinin kullanıldığını, ancak köşelerinin tasarımının biraz daha yumuşatıldığını ve batarya kısmının aşağıya doğru genişlediğini görüyoruz. Böylece hem eğimli bir düzlem oluşturularak kullanıcılara kolay bir kullanım alanı sunulmuş, hem de 6 hücreli batarya kullanılarak pil süresi uzatılmış. Uygun şartlarda yaklaşık 10 saat gibi uzun bir süre kablolara bağımlı kalmayacak olan kullanıcılar, bu sayede mobil hayatın tadını çıkartabilecekler. Özelikle 3G’nin hayatımıza girmesiyle daha önemli bir boyuta ulaşan mobilite kavramı, S10-2’nin sahip olduğu uzun pil ömrü sayesinde destekleniyor. Tasarım ve ergonomiden devam edecek olursak, S9 zamanından kalma klavyenin rahat bir kullanım sunduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca, touchpad’in multi-touch destekliyor olması büyük bir avantaj. Üzerinde 10.1 inç boyutunda bir ekran bulunduran S10-2, ekran boyutunu önceki modelinden nedense 0.1 inç kadar küçültmüş. Ekran boyutundaki değişiklik fark edilmiyor. Ekranın hemen önünde OneKey Recovery, güç tuşu ve QS, yani Quick Start tuşunu bulunuyor. Daha önce temmuz sayımızda incelemesini gerçekleştirdiğimiz LG X120’de Smart On olarak gördüğümüz bu uygulama, Windows XP’nin dışında alternatif bir işletim sistemine geçiş yapabilmenizi sağlıyor. Standart işletim sistemine göre daha hızlı açılan bu arabirim üzerinden; müzik dinlemek, oyun oynamak ve internette dolaşıp Skype üzerinden arkadaşlarınızla sohbet etmek gibi çeşitli multimedya işlemlerini gerçekleştirebiliyorsunuz. Ancak arabirimin çalışma hızını pek beğenmedik, uygulamaların görüntülenme süresinde gecikme yaşanabiliyor. Bu arada hatırlayacak olursanız S10 incelememizde değindiğimiz ve en azından üç tane olması gerektiğini düşündüğümüz USB bağlantısına S10-2’de üç adet yer verilmiş. Bu yönden de beğenimizi kazanan S10-2, hoparlörlerini S10’un aksine kasasının ön alt bölgesinde saklıyor. Hoparlörlerin ses kalitesiyse standart bir netbook’tan beklenebilecek seviyede. Energy Management ve VeriFace Recognition yazılımlarına da sahip olan S10-2, bu sayede güç yönetimi gerçekleştirebilmenizi ve verilerinizi güvende tutabilmeniz için Yüz Yanıma Sistemini kullanabilmenizi sağlıyor.

STANDART KONFİGÜRASYON

Üzerinde 1.66 GHz hızında Intel Atom N280 işlemci bulunduran S10-2, ekran kartıyla da standart bir performans sunuyor. 64 MB Intel GMA 950 ekran kartı bulunan S10-2, bellek olarak da S serisinden aşina olduğumuz gibi 1 GB DDR2’ye yer vermiş. Sabit disk genişliğiyle beklentileri tatmin edecek olan S10-2, 160 GB’a kadar verilerinizi saklayabiliyor. Dediğimiz gibi 10.1 inç genişliğine sahip ekranın maksimum ulaşabileceği çözünürlük değeri 1024×768. Yazının başında da bahsettiğimiz gibi sistem özellikleri olarak S10 veya S9 sahibi kullanıcılar tarafından terfi edileceğini düşünmediğimiz S10-2, henüz bu seriyle tanışmamış kullanıcılar tarafındansa elbette tercih edilebilir. S10-2’nin özellikle yaklaşık 10 saatlik uzun pil ömrüyle mobil kullanıcılar için biçilmiş kaftan olduğunu söyleyebiliriz.

YUMUŞAK HATLARlenovo-ideapad-s10-2-1S10’un yanında S10-2’nin tasarımı daha yumuşak hatlara sahip

DAHİLİ KAMERAlenovo-ideapad-s10-2-2Ürün üzerinde görüntülü sohbet edebilmeniz için bir kamera da bulunduruyor

MULTI-TOUCH DESTEĞİlenovo-ideapad-s10-2-3S10-2’nin touchpad’i multi-touch desteği sunuyor

QUICK STARTlenovo-ideapad-s10-2-4Cihaz Quick Start tuşu ile alternatif bir arabirim sunuyor

3 USB GİRİŞİlenovo-ideapad-s10-2-5S10-2’nin üzerinde 3 adet USB girişi bulunuyor

İŞLEMELİ TASARIMlenovo-ideapad-s10-2-6S10’dan sonra S10-2 işlemeli tasarımıyla göz alıcı bir görünüm sunuyor

PUANLAMA
-4YILDIZ-

ARTILAR
İlgi çekici işlemeli tasarım, uzun pil ömrü, kullanım kolaylığı, Quick Start özelliğinin eklenmesi, standart değerdeki sistem özellikleri.

EKSİLER
Ailenin önceki ürünlerinden konfigürasyon olarak fark yaratmıyor, Quick Start arabiriminin hızı pek tatmin edici değil.

SONUÇ
S10-2, rakip netbook’lar arasında kendine iyi bir yer buluyor, fakat serinin takipçilerini heyecanlandıracak özellikler sunmasını beklerdik.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşlemci
• Intel Atom 1.66 GHz N280

Ekran
• 10.1 inç (1024×600)

Ekran Kartı
• Intel GMA 950 64 MB

Bellek
• 1 GB DDR2

Sabit Disk
• 160 GB

Optik Sürücü
• Yok

Bağlantılar
• USB (3 adet), bluetooth, Wireless
• Ethernet, mikrofon girişi
• VGA, kart okuyucu

Ses Çıkışı
• Stereo hoparlör

Pil Ömrü
• Yaklaşık 10 saat

Boyutlar
• 259 x 193 x 18 mm

Ağırlık
• 1.2 kilogram