reklamı kapat

POPÜLER

Lenovo IdeaPad S10

SAMİMİ TASARIM
Bir sabah ofise geldiğimizde üzerinde adının yazılı olduğu bir kutuyla bizleri karşılayan Lenovo IdeaPad S10’un ekranından bahsetmeden önce, S10’un sade görünüşüyle ve bu nedenle de oldukça samimi bir görüntü çizmesiyle beğenimizi fazlasıyla kazandığını söylememiz gerekli. Evet, pek çok rakibinin yaptığı gibi tasarımında kristal taşları veya farklı bir malzeme kullanarak kullanıcıları cazibesiyle ile kendisine çekmek yerine, gayet sade ve düz bir tasarım kullanan S10’da mat zemin tercih edilmiş. Bu sayede pek çok parlak zeminli üründe karşılaştığımız gibi parmak izlerine veda etmiş olan S10, görüntü kirliliğini ortadan kaldırıyor. Yine S9 modelinde karşılaştığımız gibi geniş ve tombul bir ekran menteşesine sahip olan S10, böylece sempatik görüntüsünü perçinliyor. Eh sanırız artık ekrandan bahsedebiliriz, değil mi?

KALIN ÇERÇEVEYE VEDA
Öncelikle S9’da karşılaştığımız ekran çerçevesinin S10’da o kadar kalın olmadığını söylememiz gerekli. Zira S10, 10.2 inçlik bir ekranla geliyor ve böylece kullanıcılar daha geniş bir görüş alanına kavuşuyorlarken, aynı zamanda kalın çerçevenin kullanıcılar üzerinde yaratabileceği antipati de tarih oluyor. Yine mat bir malzemeyle üretilmiş olan 10.2 inç genişliğindeki ve 1024×600 çözünürlüğe ulaşan ekran, böylece yine dış zemin gibi kendini parmak izlerinden koruyorken, aynı zamanda ışık emisyonunu da sağlayarak ekran yansımasından olabildiğince korunmanızı sağlıyor. Ekranın hemen üzerinde dahili bir kameranın da bulunduğunu söylemeliyiz elbette. S10’un tuş takımına baktığımızda ise, yine S9’daki gibi bir tuş dizilimine sahip olduğunu söyleyebilir ve boyut olarak da bir farklılık göstermediğini belirtebiliriz. Tuş takımının hemen altında yer alan touchpad alanı da yine S9’la aynı görünümde ve mikrofon da yine yerinde konumlandırılmış. Hoparlörler ise, ön tarafta yer alıyor ve her ne kadar ses çıkışı yeterli gibi görünse de, az da olsa kalabalık ortamlarda ses kaybına tanık oluyorsunuz. Bu anlamda film izlemek ya da müzik dinlemek için yanınızda bir kulaklık taşımanız yararınıza olacaktır diye düşünüyoruz.

SEÇENEKLER DÜNYASI
Ofisimize gelen modelinin yaklaşık dört saatlik bir pil ömrüne sahip olduğunu söyleyebileceğimiz S10’un üç ve altı hücreli batarya seçeneği bulunuyor. Ayrıca yine seçenek anlamında renk olarak da kullanıcılara tam beş farklı tercih imkanı sunan S10; kırmızı, siyah, beyaz, pembe ve mavi renklere sahip. Bu sayede farklı zevklere de hitap eden S10, ekranının genişlemesiyle kilo alarak 1.2 kilograma ulaşmış. Ancak elbette sahip olduğu bu kilosu taşınabilirlik anlamında fazlasıyla cazip görünüyor. Sağ ve sol tarafında toplam iki adet USB girişi barındıran, bunun yanına VGA, 4’ü 1 arada kart okuyucu ve PCI Express girişi gibi aşina olduğumuz bağlantıları sunan S10, tuş takımının üzerinde ise OneKey Rescue System tuşu bulunduruyor.

REYONDA ÖNE ÇIKACAKTIR
Yazının giriş bölümünde de bahsettiğim gibi sistem özellikleri bakımından S9’dan herhangi bir farkla gelmeyen S10, bu konuda bizi biraz üzüyor açıkçası. Tamam, S10 bir netbook’tan beklenebilecek performansı sunuyor, ancak yine de en azından S10’daki bazı sistem öğelerinin güncellenerek karşımıza çıkmasını beklerdik. 1.60 GHz hızında Intel Atom N270 işlemciye, 64 MB değerinde yerleşik ekran kartına, 1 GB hızında DDR2 belleğe ve 160 GB genişliğinde bir sabit diske sahip olan S10, S9’a göre yalnızca ekranını geniş tutarak fark yaratıyor. Geniş ekran elbette hoşumuza gitti, fakat elindeki ürünü değiştirmeyi düşünen kullanıcıların diğer öğelerde de değişim bekleyebilme ihtimali göz ardı edilmemeliydi bizce. Diğer yandan yeni bir netbook sahibi olmak için teknoloji marketlere uğrayan kullanıcılarınsa, S9’un sahip olduğu 8.9 inç genişliğindeki ekranı nedeniyle farklı markalara yönelebilme ihtimali S10’la çürütülmüş oluyor. Zira samimi tasarımıyla göz dolduran, konfigürasyon öğeleriyle rakipleriyle gireceği yarışta canla başla mücadele edecek olan, hafifliği ve çeşitli renk seçenekleriyle yanınızdan ayrılmayacağını düşündüğümüz S10’un bu özellikleriyle başarılı olacağını düşünüyoruz.

HOPARLÖR KONUMU
Hoparlörleri ön tarafta bulunan S10’un ses seviyesinden fazla şey beklememek gerek

TOMBUL MENTEŞE
Geniş bir ekran menteşesi olan S10’da, havalandırma ise yan tarafta bulunuyor

10.2 İNÇ EKRAN
S10’da ekran genişlerken, kalın çerçeveye de veda ediyoruz

TEK TUŞLA KURTULUN
OneKey Rescue ile, sisteminizi tek tuşla kurtarabilirsiniz

RENK SEÇENEKLERİ
S10, farklı göz zevkleri için farklı renklerle geliyor

SADELİK GÜZELDİR

Sade bir tasarımı tercih eden S10, göze hoş geliyor

PUANLAMA

-5YILDIZ-

ARTILAR
10.2 inç genişliğindeki mat ekranı, sade ve samimi tasarımı, yeterli düzeydeki sistem özellikleri.

EKSİLER
S9’dan daha farklı olmasını isterdik ve en azından üç USB girişine sahip olmalıydı.

SONUÇ
S9’dan yalnızca 8.9 inç boyutundaki ekranı nedeniyle vazgeçen kullanıcıların beklediği ekran boyutunu sunan S10’dan, sistem özellikleri bakımından biraz daha fark yaratmasını beklerdik. Fakat yine de netbook sahibi olmak isteyenleri mutlu edecektir.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşlemci
• Intel Atom 1.60 GHz N270

Ekran
• 10.2 inç WSVGA AntiGlare TFT (1024×600)

Ekran Kartı
• Intel GMA950 64 MB

Bellek
• 1 GB DDR2

Sabit Disk

• 160 GB

Optik Sürücü
• Yok

Bağlantılar
• USB (2 adet), Bluetooth, Wireless, Ethernet
• Audio, Microphone, VGA, Kamera
• 4’ü 1 arada kart okuyucu, PCI Express

Ses Çıkışı
• Stereo hoparlörler

Pil Ömrü
• Yaklaşık 4 saat

Boyutlar
• 250 x 183 x 25 mm

Ağırlık
1.2 kilogram