reklamı kapat

POPÜLER

Asus Eee PC S101H

Kolay taşınabilirliği bir yana, özellikle sahip olduğu zarif tasarımından dolayı yanınızdan ayırmak istemeyeceğiniz bir netbook olduğunu düşündüğümüz S101H, geçtiğimiz ay ‘Netbook vs Notebook’ dosya konumuza da konuk olmuştu. Ancak geçtiğimiz ay kısıtlı yer sebebiyle S101H’nin sahip olduğu özellikleri sizlerle doya doya paylaşamamış ve tüm umutlarımızı bu aya saklamıştık. Yerlerinizi alın, S101H sahneye çıkıyor.

ZARİF TASARIM
Evet, her şeyden önce tasarım dedik… Neden mi böyle söylüyoruz? Zira 2.5 cm gibi incecik bir gövdeye sahip S101H’nin, Infusion teknolojisi kullanılarak geliştirilmiş, kristal taşlarıyla süslenmiş parlak kasası ve yine aynı desenlerle kaplı bir klavye bölgesiyle göz kamaştırdığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Parlak dış yüzeyin yerine, klavye bölgesinin dışında kalan yüzey mat bir zeminle kaplanmış, ancak klavyede ve dış zeminde karşılaştığımız kristal taşları, touchpad alanında bir kez daha bizleri karşılıyor. Ekranın hemen altında bulunan ekran menteşesinin metalik gümüş renge sahip olması ise, S101H’nin tasarımını güçlendiriyor ve çekiciliğini artırıyor. Bu arada ekranın yansımalardan arındırılmış olduğunu ve bu sayede görüş açısının, pek çok rakibiyle kıyaslandığında daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Klavyenin size fazla sıkıntı yaşatmayacağını düşünüyoruz, ancak parmakları kalın olanlar bir süre alışmakta zorlanabilirler. Zira S101H’nin sahip olduğu tuş takımı bir notebook’tan küçük olduğu gibi, bazı netbook’larla karşılaştırıldığında da küçük kalabiliyor. Asus Eee PC S101H’nin tasarımıyla ilgili söyleyebileceğimiz tek eksi özellik ise, fazlasıyla parmak izi tutuyor olması. Bu nedenle kullanım aşamasında S101H’yi sık sık temizlemek durumunda kalabilirsiniz.

SINIRLI, FAKAT SAĞLAM KAPASİTE
Ekranının hemen üzerinde bir kamera, ince kasasının sağ ve sol tarafında toplam üç adet USB girişi bulunduran S101H, havalandırmasının olduğu arka tarafında ise VGA girişinin yanı sıra bir de 16 GB’a kadar destek sunan SD kart girişi bulunduruyor. Daha fazla disk kapasitesinin yerine sağlamlığı öncelikleri arasında bulunduran kullanıcıların tercih edebileceklerini düşündüğümüz S101H’nin elimizdeki modelinde 16 GB SSD sabit disk bulunuyor. Elbette ki S101H’nin daha yüksek kapasiteye sahip modelleri de bulunmakta. Fakat bu modeliyle 16 GB SSD’nin yanı sıra 16 GB SD kart ve 30 GB Hybrid Storage imkanı ile toplam sabit disk kapasitenizi 62 GB’a arttırabiliyor ve bu sayede verilerinizi daha sınırlı bir alanda, ancak daha güvenli bir şekilde yanınızda taşıyabiliyorsunuz. Ayrıca hoparlörlerini ön tarafta bulunduran S101H, bu sayede kullanıcılara daha iyi bir ses sağlarken, klavye bölgesindeki ‘ESC’ tuşunun hemen üzerinde bulunan tuş ile de Eee Super Hybrid Engine’e kolayca erişim imkanı sağlıyor. Eee Super Hybrid Engine ile S101H’nin performansını; Super, High veya Power Saving modları arasında belirleyebiliyorsunuz.

SSD İLE FARK YARATIYOR
S101H’nin yansımalardan arındırılmış olduğunu söylediğimiz ekranının genişliği 10.2 inç boyutunda ve 1024×768 çözünürlüğü destekliyor. Üzerinde bulundurduğu konfigürasyon öğeleriyle rakipleriyle aynı çizgide bir grafiği takip eden S101H, SSD diski ile fark yaratıyor. 1.60 GHz hızında Intel Atom N270 işlemciye sahip olan S101H, bellek olarak da 1 GB DD2’ye sahip. 128 MB değerinde yerleşik bir ekran kartına da sahip olan S101H, Windows XP Home Edition işletim sistemi ile birlikte geliyor. XpressPath özelliği sayesinde fazlasıyla hızlı bir şekilde açılan ve kapanan S101H, elbette bu performansını Windows XP’ye de borçlu. Aksini iddia etmesi beklenemez, ancak işletim sistemi olarak XP yerine Vista kullanıyor olsa, bu kadar hızlı bir performans sergileyemeyebilirdi. Fakat belirtmeliyiz ki, -S101H’nin de benimsediği gibi- netbook’larda XP kullanılması daha yerinde bir karar. Notebook’lar karşısında kısıtlı olan sistem gücünü, bir de işletim sistemi ile yormak pek akıl karı bir iş olmamalı, ne dersiniz?

BİRAZ DA UCUZ OLSA…
Super Hybrid teknolojisi ile birlikte gelerek çevreye de katkıda bulunan S101H, enerji tasarrufu sağlıyor. Ortalama beş saate kadar pil ömrü sunan S101H, böylece kablosuz dolaşım imkanı sağlıyor ve rakipleriyle karşılaştırıldığında kablosuz özgürlüğünüzü pek çok ürüne oranla arttırıyor. Bu yönüyle de tarafımızdan beğenilen S101H, sıra fiyata gelince ise neredeyse dizüstü bilgisayarlarla yarışan etiket değeriyle de dikkat çekiyor. Ancak elbette yine S101H; bir netbook sahibi olmak isteyen, şık bir netbook sahibi olmak isteyen ve “Satın alacağım ürün dayanıklı olsun,” diyen kullanıcılar tarafından, bu yönleri ile tercih sebebi de olabilir.

ŞIK TOUCHPAD ALANI
Tasarımın tamamına yayılan kristal taşları touchpad alanında da bizleri karşılıyor

METALİK EKRAN MENTEŞESİMetal renkli ekran menteşesi tasarıma güç katıyor

KRİSTAL TAŞLARI
Gövdeye serpilmiş kristal taşları zengin bir görünüm sağlıyor

YALNIZCA 2.5 CM
2.5 cm gibi bir kalınlığa sahip olan S101H, mobiliteyi destekliyor

KLAVYE BÖLGESİ
Klavye bölgesi parmakları kalın olanlar için belki sorun yaratabilir

FARKLI RENK SEÇENEKLERİ
Farklı renk seçeneği de sunan S101H, farklı zevkleri destekliyor

PUANLAMA
-5YILDIZ-

ARTILAR
İnce ve şık tasarım, hafifliği, SSD sayesinde sağlam bir disk alanı sunması, Hybrid Storage ve Super Hybrid özelliği.

EKSİLER
Parmak izi tutması, fiyatı.

SONUÇ
Fazlasıyla şık bir tasarıma sahip olan S101H, standart sistem özellikleriyle gelse de, sahip olduğu SSD sabit diskle geniş alandan çok sağlamlığı savunuyor.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşlemci
• Intel Atom 1.60 GHz N270

Ekran
• 10.2 inç WSVGA (1024×768)

Ekran Kartı
• Intel GMA 950 128 MB

Bellek
• 1 GB DDR2

Sabit Disk
• 16 GB SSD

Optik Sürücü
• Yok

Bağlantılar
• USB (3 adet), Bluetooth • Wireless, Ethernet
• Audio, Microphone • VGA, SD kart okuyucu
• Kamera

Ses Çıkışı
• Stereo hoparlörler

Pil Ömrü
• Ortalama 5 saat

Boyutlar
• 264 x 181 x 25 mm

Ağırlık
• 1.1 kilogram

YORUMLAR