reklamı kapat

POPÜLER

MSI X-SLIM X320

YILDIZLARA YOLCULUK
X320, aynı MacBook Air gibi kenarları ovalleştirilmiş bir gövde tasarımına sahip. Bu sayede yumuşak bir görünüm kazanan X320, inceliğiyle de çevresini sarmış olan pek çok kalın ve kaba görünümlü netbook’un arasından kolaylıkla sıyrılıyor. Yalnızca 1.8 cm olan kalınlığı ile ‘inceler kulübü’ne adını yazdıran X320, inceliğinin yanı sıra hafifliği ile de özellikle bayan kullanıcıların bir anda gözdesi haline gelecektir. Parlak bir dış yüzeye sahip olan X320’nin yine dış yüzeyinde ve tuş takımının bulunduğu bölümde, yakından baktığınızda sanki milyonlarca yıldızla karşı karşıya kalmışsınız gibi bir görüntü sunan simli bir madde kullanılmış. Olağanüstü inceliğinin yanı sıra tasarımına biraz da büyü katarak puan toplamayı hedeflediğini düşündüğümüz X320, açıkçası bunu gerçekten de başarıyor. Ancak gözlerimizi ‘yıldızlar’dan alıp, tuş takımına doğru kaydırdığımızda biraz hayal kırıklığına uğruyoruz diyebiliriz.

“HAYAL KIRIKLIĞINA MI?”
Evet, hayal kırıklığına… Zira böylesine hoş ve yumuşak hatlara sahip bir kasaya, yine böylesine bir tuş takımı yakışırdı diye düşünüyoruz. Ancak MSI yetkilileri bizim gibi düşünmemiş olacaklar ki, X320’ye oldukça sıkışık ve geniş tuşlardan oluşan bir tuş takımı konumlandırmayı uygun görmüşler. Tamam, kullanımı kolaylaştırmak adına böyle bir yolu izlemiş olabilirler elbette. Ancak tuş takımı kullanışlı olmasının yanı sıra biraz da estetik sahibi olmalıydı; en azından böylesine kibar bir kasanın üzerinde yer alıyorsa… Bu arada tuş takımı ile ilgili belirtmemiz gereken bir diğer nokta ise, yazı yazarken her bir tuşa bastığınızda uyguladığınız baskının karşılığında tuş takımın içeriye doğru eğilmesi. Her ne kadar zamanla bu duruma alışacak olsanız da, özellikle işiniz yazı yazmaksa, bu durum zaman zaman rahatsızlık duymanıza sebep olabilir. Tuş takımı dışında tasarımıyla fazlasıyla beğendiğimizi söyleyebileceğimiz X320’nin sırtındaki ışıklı ‘msi’ logosu ise yine tasarıma estetik katıyor. Bu arada X320’nin farklı renk seçeneklerine de sahip olduğunu ve böylece farklı zevklere de hitap ettiğini söylememiz gerekli.

“YAŞASIN MOBİLİTE!”
13.4 inç büyüklüğünde geniş bir ekrana sahip olan X320, 16:9 görüntüleme oranı sunuyor. Böylelikle filmlerinizi diğer netbook’larda olduğu gibi minik bir ekrana sığmak zorunda kalmadan büyük bir keyifle izleyebilirsiniz. Üstelik ortalama olarak sunduğu beş saatlik pil ömrüyle şarj sorunuyla fazla karşılaşmayacak olmanız da bu keyfi katlayacaktır. Böylelikle yapacağınız yolculuklarda X320’yi yanınıza alabilir ve yolculuk sırasında geniş ekranda film izleme keyfini yaşayabilirsiniz. A, elbette ki X320’nin bir optik sürücüsü yok. Bu nedenle yanınızda ya bir SD kart / USB bellek taşımalı, ya da DivX veya DVD’lerinizi önceden X320’nin sabit diskine kopyalamış olmalısınız. Merak etmeyin, X320’nin yeterince boş alanı var. Rakiplerinin aksine tam 250 GB sabit disk alanı sunan X320, bu sayede optik sürücü ihtiyacınızı minimuma indiriyor. Bu arada X320’nin dört hücreli bataryasının altında bir SIM kart girişi bulundurduğunu ve bu sayede 3G ya da WiMAX ile kablosuz internet erişimi sağlayabileceğinizi de söylemeliyiz. Opsiyonel olarak sunulan bu özellik, aynı şekilde batarya için de bulunuyor. İncelediğimiz dört hücreli X320’nin sekiz hücreli batarya seçeneği de var ve bu seçenek ile pil ömrünüz 10 saate kadar uzayabiliyor.

“PEKİ, YA SİSTEM?”
Madem teknik detaylardan bahsettik, o halde X320’nin sistem özelliklerine de biraz değinelim. Netbook’lar arasında nadir görülen 2 GB değerinde bir bellek miktarına sahip olan X320, üzerinde yerleşik bir ekran kartı bulunduruyor ve ekran kartının değeri toplamda 765 MB’a ulaşabiliyor. Ayrıca, 1.60 GHz hızında Intel Atom Z530 işlemciye sahip olan X320, daha önce de belirttiğimiz gibi 250 GB genişliğinde bir sabit diske de sahip. Bağlantılardan bahsetmek gerekirse, X320 üzerinde üç USB girişi, VGA, ikisi bir arada kart okuyucu gibi az ve öz bağlantı öğelerine yer verildiğini söyleyebiliriz. Ancak açıkçası bağlantıların arasında HDMI girişine de yer verilmiş olmasını umardık. Teknik özellikleriyle rakipleriyle kıyasıya rekabet halinde olan X320, her ne kadar klavye bölgesinde kullandığı malzemeyle bizleri üzmüş olsa da, hem hatları, hem de inceliği ile göz dolduruyor diyebiliriz.

1.8 CM İNCELİK
X320, yalnızca 1.8 cm inceliğe sahip

KLAVYEYİ BEĞENMEDİK
Tasarımıyla ilgi odağı olan X320’de, keşke daha kaliteli bir tuş takımı kullanılsaymış

MACBOOK AIR BENZERLİĞİ
X320, özellikle inceliği ve tasarımıyla MacBook Air ile benzerlik gösteriyor

IŞIKLI LOGO
X320’nin sırtında yer alan ışıklı ‘msi’ logosu şık bir görüntü sunuyor

ÜÇ USB GİRİŞİ
Üç adet USB girişinin yanı sıra dahili kamerası da var

13.4 İNÇ EKRAN
X320’nin ekranı 1366×768 çözünürlüğü destekliyor

PUANLAMA
-4YILDIZ-

ARTILAR

İnce, hafif ve şık bir tasarıma sahip olması; uzun pil ömrü, geniş disk kapasitesi sunması.

EKSİLER
HDMI girişi yok, tuş takımı ve ses çıkışı gücü daha iyi olabilirdi.

SONUÇ

Özellikle inceliği, hafifliği ve adeta yıldızlarla kaplanmış simli şık tasarımıyla ilgi odağı olabilecek olan X320, taşınabilirliğe ve tasarıma önem verenler için tavsiye edilir.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşlemci

• Intel Atom 1.60 GHz Z530

Ekran

• 13.4 inç WSGA (1366×768)

Ekran Kartı
• Intel GMA500

Bellek
• 2 GB DDR2

Sabit Disk

• 250 GB SATA

Optik Sürücü
• Yok

Bağlantılar
• USB (3 adet), Bluetooth
• Wireless, Ethernet • Audio, Microphone
• VGA, SD kart okuyucu • Kamera

Ses Çıkışı
• Stereo hoparlörler

Pil Ömrü
• Ortalama 5 saat

Boyutlar
• 330 x 223 x 18 mm

Ağırlık
• 1.2 kilogram