reklamı kapat

POPÜLER

Lenovo N20p

Lenovo’dan ekranı 300 derece yatabilen, dokunmatik Chromebook

Bu yılın başında eğitim odaklı Chromebook‘larıyla Google’ın internet tabanlı işletim sistemine göz kırpan Lenovo yeni modelleri N20 ve N20p ile büyük pazarda ben de varım diyor. Dünyanın en büyük bilgisayar üreticisinin yeni Chromebook’ları oldukça benzer teknik özellikler sunuyor. 17,9 mm’den daha ince olan her iki bilgisayarın ağırlıkları da 1,4 kilogramın altında. 1366×768 piksel çözünürlüklü 11 inçlik ekranlara sahip olan Chromebook’larda Lenovo’nun “oversized” olarak nitelediği büyük bir touchpad ve geniş bir bilek desteği alanı bulunuyor.

Lenovo N20p
Hem N20 hem de N20p, Intel’in yeni nesil Celeron (Haswell mimarili) işlemcileriyle çalışıyor. Tercihe göre RAM 4 GB’a, dahili depolama alanı ise 16 GB’a kadar artırılabiliyor. Google, iki model için de 100 GB’a kadar ücretsiz Google Drive alanı da hediye ediyor. Tek bir şarjla 8 saate kadar kullanılabilen N20 ve N20p arasındaki en büyük fark N20p’nin ekranının dokunmatik özellikte olması Yoga serilerindekine benzer şekilde 300 derece açıyla geriye yatabilmesi. “Stand modu” olarak geçen bu hareket kabiliyeti sayesinde bilgisayarı bir tablet gibi yalnızca uygulamalar aracılığıyla kullanmak mümkün.

Lenovo N20
İnternet odaklı çalışan bir işletim sistemi olan Chrome OS’le çalışan bilgisayarlar, marketten indirilen uygulamalar aracılığıyla günlük işlemlerin tamamını yapabilecek cihazlara dönüşüyor. Ofis dokümanları oluşturup düzenlemekten, fotoğraf düzenlemeye, görüntülü sohbetten video izlemeye kadar birçok işlem bu küçük ama donanımlı Chromebook’larla yapılabiliyor.

Lenovo’nun sırasıyla temmuz ve ağustos aylarında yurt dışında piyasaya çıkacak N20 ve N20p modellerinin fiyatları 279 ve 329 dolardan başlayacak.

İLGİLİ HABERLER