reklamı kapat

POPÜLER

LG 55LM960V incelemesi

Yeni nesil LG akıllı televizyonların sloganı “Minimum çerçeve, maksimum 3D”. Televizyonun kurulumu bittikten sonra karşısına geçip şöyle bir bakınca bu slogan daha bir anlam kazanıyor. LG, çerçeveyi gerçekten minimuma indirmeyi başarmış. Birkaç milimetrelik çerçevesi var. Çerçevenin önden görünen kısmı aynalı, yan kısımları ise fırçalanmış metalden. Çekirge ayağının yapısını andıran stant da televizyona bambaşka bir hava katıyor. Tüm bunlar bir araya gelince gerçekten tasarım anlamında göz alıcı bir televizyon ortaya çıkıyor. Televizyonun sol yanında dört adet HDMI, üç adet de USB girişi bulunuyor. Alta bakan bağlantılar arasında ise RGB, LAN, kulaklık girişi, optik ses çıkışı ve diğer ses görüntü bağlantıları yer alıyor. Televizyonun kontrolü için, beraberinde gelen standart kumandanın haricinde Magic Motion Remote’u kullanabiliyorsunuz. Geçtiğimiz yılki LG modelleriyle hayatımıza giren bu kumanda, hem fiziksel form hem de özellikler bakımından boyut değiştirmiş. Öyle ki bu kumandaya alıştıktan sonra normal kumandayı elinize almak bile istemeyeceksiniz. Bir fare gibi kullanılan kumanda, ekran üzerinde bir imleç gösteriyor ve siz bu imleci hareket ettirerek istediğiniz her şeyi yapıyorsunuz. Kumanda üzerinde bir mikrofon da bulunuyor. Belki siz bu satırları okurken gelmiş olacak güncellemeyle ses komutları vermek ve internette, televizyon arayüzünde ses komutlarıyla gezinti yapmak mümkün olacak.

GÖZ ALICI GÖRÜNTÜ
Başta da belirttiğimiz gibi LM960V, halihazırdaki LG akıllı televizyon serisinin en üst seviye ürünü. Televizyonun verdiği görüntü hayran bırakacak kadar güzel. Renk tutarlılığı, derin siyahlar ve yüksek parlaklık ben buradayım diye bağırıyor. Burada yazdıklarımız biraz havada kalıyor aslına bakılırsa. Çünkü teknik özelliklere bakarak söylediklerimizin anlaşılması pek mümkün değil. Muhakkak kendi gözlerinizle görmeniz lazım. LG’nin geliştirdiği Nano Full LED teknolojisi görüntü kalitesinin altında yatan en önemli etken. Bu teknoloji, ışığı ekran üzerine daha düzgün dağıtarak daha canlı ve daha akıcı görüntüler elde edilmesini sağlıyor. FPR üç boyut teknolojisine sahip televizyon, şimdiye kadar gördüğümüz en başarılı pasif 3D performansına sahip televizyonlardan biri. En aydınlık ortamlarda bile görüntünün içindeymiş gibi hissetmenizi sağlıyor. Televizyon ince ayara da müsaade ediyor. 3D derinlik ayarı ile üç boyutlu görüntülerin derinliğini artırıp azaltarak zevkinize göre bir derinlik belirleyebiliyorsunuz. 3D ses yakınlaştırma teknolojisi ise üç boyutlu görüntülere eşlik eden seslerin de üç boyutlu olarak algılanmasını sağlıyor. LM960V’nin görüntüsüyle ilgili olarak söyleyebileceğimiz tek olumsuz şey ekranın çok az yansıma yapıyor oluşu. Rahatsızlık verecek seviyede değil ancak aydınlık ortamlarda ara ara gözünüz yansımanıza veya etrafınızdaki şeylere takılabilir. Işıklar kapandığında ise böyle bir sorun yok tabii ki.

İKİLİ OYUN
LM960V, birçok yeni LG modeli gibi Dual Play özelliğini destekliyor. Özel iki gözlükle, aynı ekranda, görüntü kaybı olmaksızın iki kişi oyun oynayabilirsiniz. Oyun konsolundan ekranı ikiye bölerek oynanan oyunlardan birini açmanız ve sonrasında televizyondan Dual Play’i aktif etmeniz yeterli. Televizyon bu iki görüntüyü bir araya getiriyor ve çıplak gözle bakıldığında karışık bir görüntü ortaya çıkıyor. Ancak Dual Play gözlükleri gözünüzdeyse siz kendi karakterinizi/aracınızı, arkadaşınız da kendi karakter/aracını görüyor. Basit bir piksel kandırmacası sayesinde, yarım ekran yerine her iki kişi de tam ekran büyüklüğünde oyun oynayabiliyor. Televizyonlar akıllandıkça başka cihazlara olan ihtiyaçları da azalıyor. USB girişleri sayesinde LM960V birçok popüler ses ve video dosyasını sorunsuz olarak oynatabiliyor. Bunlar arasında ISO dosyaları yer almıyor. Merak edenleriniz vardır, bu seri DTS ses çözebiliyor. Türkçe altyazı desteği tabii ki mevcut. Altyazının boyutu, konumu, senkronu ve rengi ayarlanabiliyor. Yani çok farklı formatların peşinde değilseniz harici bir medya oynatıcıya ihtiyaç duymadan elinizdeki tüm dizi ve filmleri doğrudan televizyon üzerinden izleyebilirsiniz. DLNA, Wi-Fi Direct, MHL bağlantıları aracılığıyla farklı cihazlara bağlanarak da ilgili içerikleri televizyonda görüntüleyebiliyorsunuz. LG, doğru bir yolda ilerliyor ve hızlı bir şekilde akıllı içeriklere yatırım yapıyor. Halen daha ilgi çekici ve yerli içeriklerin sayısı az ancak zaman içinde uygulama sayısının katlanarak artacağını söylemek mümkün. Makyajlanan Smart TV arayüzünün alt kısmında kolay erişim için yatay şekilde uzayan bir menü bulunuyor. Üst kısımda ise kutular halinde uygulamalar ve servisler yer alıyor. Kablolu veya dahili kablosuz internet bağlantısı sayesinde çevrim içi 3D içerikler dahil tüm içerikler anlık olarak güncelleniyor. Dikkat çeken uygulamalar arasında klasik Twitter ve Facebook’un yanı sıra Google Haritalar (kim derdi günün birinde televizyondan haritaya bakacağız diye) Milliyet, Vatan, Ekşi Sözlük, Digiturk Play ve Lig TV gibi yerli uygulamalar yer alıyor. 2 GB’lık dahili flash hafıza, boyutları oldukça küçük olan uygulamalar için fazlasıyla yeterli. Ancak içeriğin zenginleşmesi şart. Tüm bu saydıklarımızı toparlamak gerekirse LM960V halihazırda piyasada olan en iyi birkaç televizyondan biri. Şayet bütçeniz elveriyorsa en büyük ekranlısından bir tane alıp keyfini sürmeye başlayın.

YORUMLAR