reklamı kapat

POPÜLER

4K çözünürlüklü 84 inç LG 84LM960V incelemesi

SD, HD VE FULL HD DERKEN SIRA GELDİ DÖRT KATI ÇÖZÜNÜRLÜK SUNAN ULTRA HD’YE. TEKNOLOJİ BELKİ HENÜZ YENİ AMA DÜNYANIN 84 İNÇ İLK ULTRA HD ÇÖZÜNÜRLÜKLÜ TELEVİZYONU OLAN lg 84LM960V, GÖZ KAMAŞTIRAN, SIRA DIŞI BİR DENEYİM YAŞATIYOR

Uzun yıllarını PAL video formatının 720×576 çözünürlüğü ile geçirmiş bir nesil olarak Full HD ile tanışmamız görkemli olmuştu. Oyunlar ve filmler adeta yeniden keşfedilmişti. Yeni nesil televizyon ve monitörlerle hayatımıza giren bu çözünürlük oldukça uzun bir zamandır standart olarak kabul ediliyor. Televizyon kanalları bu çözünürlükte yayınlar yapıyor, yerli ve yabancı filmler bu çözünürlükte Blu-ray olarak çıkıyor. Ancak teknolojinin her alanında olduğu gibi görüntü ve yayın teknolojilerinde de hızlı gelişmeler oluyor. Çoğunluğu uzakdoğu kaynaklı olan bu gelişmeler neticesinde artık yeni bir yayın ve çözünürlük standardına sahibiz. Uzun bir süre 4K olarak adlandırılan 3840×2160 piksel çözünürlük yakın bir zaman önce Ultra HD olarak resmiyet kazandı ve üreticilerin bu çözünürlüğü destekleyen cihazları, kullanıcılarla buluşmaya başladı. Ultra HD çözünürlük, Full HD’nin tam dört katı piksele sahip. Bu da, çok daha büyük ekranlarda çok daha kaliteli görüntü demek. Şu an için Ultra HD içerik oldukça az (en geniş kaynak oyunlar) ancak çok kısa bir sürede bolca yayın, film ve oyuna kavuşacağımız kesin.

GERÇEK ANLAMIYLA DEVASA
LG’nin 84 inçlik dev televizyonuyla ilk olarak IFA’da tanışmış ve hayran kalmıştık. LG Türkiye geçtiğimiz ay bir etkinlik düzenleyip televizyonu satışa sunacağını açıkladı ve özel bir inceleme için bizleri bir rezidans dairesine davet etti. Bu kadar büyük ve pahalı bir televizyonun ofisimize gelmesi pek mümkün olamayacağından daveti kabul ettik ve 84 inçlik Ultra HD’yi yakından incelemek için yola koyulduk. Özel olarak hazırlanmış daireye vardığımızda dev televizyonun hemen karşısında konforlu bir koltuk bizi bekliyordu. Yaklaşık 4 – 4,5 metrelik mesafeye rağmen televizyonun sinema perdesi etkisi yarattığını söylemeliyiz. Şayet büyük (gerçekten çok büyük) bir salonunuz yoksa 84 inçlik bu televizyonu evinize sokmayı unutun. 84 inç kulağınıza nasıl geliyor bilmiyoruz ama televizyon yalnızca ekran olarak büyük değil; boyutlar ve ağırlık olarak da alışık olduğumuz televizyonların neredeyse iki katı. Televizyon, fırçalanmış metal kasası sayesinde göz alıcı ama bir o kadar da sade görünüyor. Karşıdan bakıldığında sağ arkada kalan kısmında minik kontrol tuşları yer alan LG 84LM960V’nin kasasının sol yanında zengin bağlantı seçenekleri sunulmuş. Dört HDMI ve üç USB bağlantısı bu büyüklükteki bir televizyon için belki biraz az ama ihtiyacınızı karşılayacağı kesin. Kasanın arkasında yer alan üç yollu 10 hoparlör ve subwoofer’lar ise ekstra bir ses sistemine ihtiyaç duymayacağınız kadar güçlü ve iyi ses veriyor.