reklamı kapat

POPÜLER

4K Ultra HD

Özel dosya: 4K Ultra HD

SD, HD, FULL HD DERKEN SIRA ULTRA HD’YE GELDİ. BİZ DE YENİ YÜKSEK ÇÖZÜNÜRLÜK STANDARDINA DAİR HER ŞEYİ SİZLER İÇİN BİR ARAYA GETİRDİK

Daha Full HD çözünürlüğe bile tam anlamıyla geçiş yapamamışken 4K olarak geçen ve Full HD’nin tam dört katı çözünürlük sunan Ultra HD ile tanıştık. Ultra HD, Full HD’de yatay ve dikeyde 1920×1080 olan piksel sayısını 3840×2160 piksele çıkarıyor. Yani aynı ekran büyüklüğünde Ultra HD çözünürlük tam dört kat fazla detay veriyor. Bu da büyük ekranlı televizyonlarda çok daha net görüntü anlamına geliyor. Prototip ürünlerle başlayan 4K süreci özellikle 2013 ortaları itibarıyla tam anlamıyla tüketicilere yöneldi ve kullanıcıların satın alabileceği fiyatlara televizyonlar, kameralar ve oynatıcılar görmeye başladık.

Peki 4K şu an için ne kadar gerekli? Televizyon yayıncılığı ve içerik özelinde konuşmak gerekirse 4K için henüz erken olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’de henüz HD yayıncılığa bile tam anlamıyla geçiş yapamamışken kısa vadede 4K TV yayını beklemek iyimserlik olur. Aynı şekilde video servisleri belli bir standarda ulaşamamışken ve internet üzerinde kota gibi ciddi bir engel mevcutken çevrim içi video servislerinde çözünürlüğün artması zor görünüyor. Ancak mevcut 4K içerik sınırlı olsa dabu evinize 4K destekli bir televizyon almanız için engel değil. Şayet bütçeniz el veriyorsa uzun vadeli plan yaparak 4K destekli bir televizyon satın alabilirsiniz. Bu televizyonların tümü, düşük çözünürlükteki görüntüleri yazılımsal olarak iyileştirerek 4K çözünürlüğe yükseltiyor. Tam anlamıyla 4K olmasa da bu sayede daha yüksek kalitede görüntüler izleyebiliyorsunuz.

PC oyuncusuysanız 4K televizyonlar sizin için daha çok anlam ifade ediyor. Güçlü bir bilgisayar ve uyumlu bir kablo ile 4K çözünürlükte oyun keyfi yaşamanız mümkün.

4K İÇERİK NEREDE?
Mevcut en zengin 4K arşivi Sony’nin Video Unlimited 4K servisinde. Amerikan çevrim içi video servisi Netflix de 4K testelerine başladı ve önümüzdeki yıllarda 4K içerik akışı yapmaya başlayacağını duyurdu. Ve belki de en önemlisi oldukça yakın bir zaman sonra 4K çözünürlük destekleyen Blu-ray’ler geliyor. 100 GB’lık bu diskler, 4K çözünürlüklü filmler için yeterli depolama alanını sunuyor. Bu disklerin mevcut Blu-ray oynatıcılarda açılıp açılmayacağı henüz belirsiz. Ancak genel kanı, eski Blu-ray oynatıcılara yapılacak yazılım güncellemesiyle bu disklerin oynatılabileceği yönünde. 4K içerikler için dışarı bağımlı da değilsiniz elbette. Satın alacağınız televizyon veya monitörü 4K destekli kameralarla çektiğiniz videoları izlemek için de kullanabilirsiniz. Sonuç olarak, evet hala biraz erken ancak bütçeniz elveriyorsa 4K uyumlu cihazlar satın almak için önünüzde bir engel yok.