reklamı kapat

POPÜLER

Mobil işletim sistemlerinin 2013 kullanım oranları yayınlandı

Mobil işletim sistemlerine yönelik gerçekleştirilen araştırma neticesinde Android, iOS ve Windows Phone’un pazardaki son durumları belirlendi. Strategy Analytics tarafından yayınlanan rapora göre 2013’ün dördüncü çeyreğinde 290,2 milyon adet cihaz satışı gerçekleştirildi. 2012’nin aynı dönemine nazaran yüzde 34 artış (217 miyon adet) anlamına gelen bu oran, tüketicilerin tercih ettiği işletim sistemlerine de paralel şekilde yansıdı.

Geçtiğimiz yıl dünya çapında toplam 781,2 milyon Android yüklü cihaz tüketicilerle buluştu. Microsoft ve Apple’ın toplamından 4 kat daha fazla satışa imza atan Android, 2012 ile 2013 seneleri arasında yüzde 10,1 yükselişle yıl sonunda yüzde 78,9‘a ulaştı. Fakat her ne kadar mali tablolar yüzleri güldürse de, yıllık büyüme oranına baktığımızda yüzde 62 seviyelerine doğru bir düşüş dikkat çekiyor.

Apple ise kısa süre önce iPhone satışlarıyla rekor kırsa da, dördüncü çeyrekte önemli bir düşüş yaşadı ve yüzde 17,6‘yı gördü. Büyüme oranlarında da yüzde 13‘e gerileyen şirketin yaşadığı dalgalanmanın ana sebepleri arasında pazar hacminin büyümesi gösteriliyor. Diğer taraftan sektörün yükselen ismi Microsoft merdivenleri tırmanmaya devam ederken, 2013 yılında 35,7 milyon cihaz sattı. Rekabet anlamında pastadan henüz istediği dilimi alamayan teknoloji devinin artan grafiğini sürdürmesi bekleniyor.

android