reklamı kapat

POPÜLER

Mobil işletim sistemlerinin 2013 kullanım oranları yayınlandı

Mobil işletim sistemlerine yönelik gerçekleştirilen araştırma neticesinde Android, iOS ve Windows Phone’un pazardaki son durumları belirlendi. Strategy Analytics tarafından yayınlanan rapora göre 2013’ün dördüncü çeyreğinde 290,2 milyon adet cihaz satışı gerçekleştirildi. 2012’nin aynı dönemine nazaran yüzde 34 artış (217 miyon adet) anlamına gelen bu oran, tüketicilerin tercih ettiği işletim sistemlerine de paralel şekilde yansıdı.

Geçtiğimiz yıl dünya çapında toplam 781,2 milyon Android yüklü cihaz tüketicilerle buluştu. Microsoft ve Apple’ın toplamından 4 kat daha fazla satışa imza atan Android, 2012 ile 2013 seneleri arasında yüzde 10,1 yükselişle yıl sonunda yüzde 78,9‘a ulaştı. Fakat her ne kadar mali tablolar yüzleri güldürse de, yıllık büyüme oranına baktığımızda yüzde 62 seviyelerine doğru bir düşüş dikkat çekiyor.

Apple ise kısa süre önce iPhone satışlarıyla rekor kırsa da, dördüncü çeyrekte önemli bir düşüş yaşadı ve yüzde 17,6‘yı gördü. Büyüme oranlarında da yüzde 13‘e gerileyen şirketin yaşadığı dalgalanmanın ana sebepleri arasında pazar hacminin büyümesi gösteriliyor. Diğer taraftan sektörün yükselen ismi Microsoft merdivenleri tırmanmaya devam ederken, 2013 yılında 35,7 milyon cihaz sattı. Rekabet anlamında pastadan henüz istediği dilimi alamayan teknoloji devinin artan grafiğini sürdürmesi bekleniyor.

android

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Mobil işletim sistemlerinin 2013 kullanım oranları yayınlandı” için 7 cevap

 1. ismail ozan izci dedi ki:

  tahmin ettiğimiz gibi, ileride katlanarak apple için çok daha acı bir tablo ortaya çıkacaktır, ip6 tatmin edici büyük bir ekran ile gelmezse, tek hane erken gelebilir.
  Tabiki bu sonuçlar apple ın kalitesiz ve batacak olduğu anlamına gelmiyor, fakat reklam sektörü açısından çok kişiye ulaşmak ile az kişiye ulaşmak arasında dağlar kadar fark var, kullanan kesimin geliri ne kadar farklı olursa olsun bu kural değişmez. Apple bu, zamanında bir çok kez zirve ve dibi görmüş, ama yoluna bir şekilde devam etmeyi başarmış bir firma, ve bu camianın kalitesi için mutlaka var olmalı.

 2. Mustafa dedi ki:

  bence windows telefon yerine bilgisayarlar ve tabletlerde devam etmeliydi.Android şuanda rakipsiz tabletlerde ve telefonlarda en iyisi ve böyle bir şirkete karşı Windows bile çaresiz kaldı.Şuanda Apple ancak yapılamayanı yaparak ve yelpazesini genişleterek yükselebilir yoksa alttaki arkadaşın dediği gibi tek haneye inmesi kaçınılmaz.

 3. Şaban Üslü dedi ki:

  abi öyle deme apple tek marka tek alet bi kaç model android çin malı tabletlerden 2008den beri gelen HTC telefonlara kadar yolu var o yüzden rakam çok büyük sen tut bir tane amiral gemisininin iphonela karşılaşmasına bak

 4. aykut dedi ki:

  arkadaşlar iyi hoş diyorsunuz da eğer apple isteseydi her yıl her gelir grubu için 10 tane telefon çıkarsaydı bu payı tersine çeviremez miydi sanıyorsunuz?

  yahu adamların stratejisi bu zaten. ben belli bir kalitedeyim ve her zaman bu şekilde kalacağım diyor. yani zaten çok ürün gamı oluşturarak pazar payının yüksek olmasını tercih etmiyor (az ama öz bkz steve jobs’un apple’a dönüşü ürün modellerini azaltması). bu şirket politikası.

  şirketi beceriksizmiş veya bak geçti google seni muamelesi yapmak komik kalıyor 🙂 bizim ülkede “marka” olmadığı için bu meseleleri anlamamız zor ama dünyada marka konumlandırma diye bir şey var ve bunun sonuçlarını görüyoruz. yoksa apple da pazar payının yüksek olmasını isteseydi buna yönelik fiyattan tutun da ürün gamına kadar pek çok değişik strateji izlerdi 🙂

 5. silhouette dedi ki:

  strateji, başarılı olmak veya kalmak için kullanılır. Farkındaysanız, apple oranları her sene aşağı iniyor… Kalitesini her ne kadar korursa korusun, kullanan sayısı azaldıkça, bunun bir anlamı kalmayacaktır…

 6. silhouette dedi ki:

  Ayrıca son ios sistemdeki bir çok şeyi androide benzeterek bence büyük hata yaptılar. Bu, çizgilerinden sapmaları ve rakiplerinin çizgilerine sapmaları anlamına geliyor… Steve jobs olsaydı, son sistem bu şekilde kesinlikle yapılmazdı… Apple rakamları, ne yazık ki her sene aşağı iniyor. Bu tablo, onun göstergesi. Apple hayranları veya fanatikleri, umarım bu yoruma taraflı kalmaz, tarafsız bir şekilde bakarlar.

 7. ercument dedi ki:

  arkadaşlar , bence sadece telefonarın veya tabletlerin arasındaki rekabetin yanında, bu işte en iyi senkronizasyonu sağlayan bu işi götürecek. yani sizin telefonunuzun tabletle , televizyonla, ve hatta diğer ev ve iş yeri cihazları ile kolay senkonize olabilmesi yarışta fark yaratacak. bu yüzden bence anadroid cihazlar ve ub cihazların üreticileri bu konuda daha başarılı… mesela bir samsung telefonla , akıllı televizyonunuza çok rahat film aktarıp izleyebilirsiniz, fakat apple bu konuda tamamen kapalı bir eko sistem kurmuş durumda.