reklamı kapat

POPÜLER

WhatsApp LOG Tasarım

WhatsApp için çok eski işletim sistemlerine destek kesildi

Dünyanın en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, çok eski işletim sistemlerine desteği kesmiş durumda.

WhatsApp, sürekli olarak geliştiriliyor ve bu yüzden zaman zaman çok eski cihazlara / işletim sistemlerine olan destek kesilmek zorunda kalınıyor. Örneğin 24 Ekim 2023 yani bugün itibarıyla artık yalnızca Android OS 5.0 ve daha yeni Android sürümleri destekleniyor. Aynı zamanda uygulamayı kullanmak adına artık iOS 12 veya daha yeni bir iOS sürümü yüklü iPhone gerekiyor. Resmi açıklamaya göre JioPhone ve JioPhone 2 dahil olmak üzere KaiOS 2.5.0 veya daha yeni bir KaiOS sürümü yüklü telefonlar da servise erişim sağlayabiliyor. Desteklediğimiz işletim sistemlerini nasıl seçiyoruz?” sorusuna firma şu cevabı veriyor: “Cihazlar ve yazılımlar çok sık değişiyor. Bu nedenle, desteklediğimiz işletim sistemlerini düzenli olarak gözden geçirip güncellemeler yapıyoruz. Desteklemeye son vereceğimiz işletim sistemlerini belirlemek amacıyla, diğer teknoloji şirketlerinin de yaptığı gibi, her yıl en eski ve en az sayıda kişi tarafından kullanılmakta olan cihaz ve yazılımları tespit ediyoruz. Bu cihazlar en yeni güvenlik güncellemelerinden veya WhatsApp’ı çalıştırmak için gereken işlevlerden de yoksun olabiliyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“İşletim sisteminiz artık desteklenmiyorsa ne olur?” sorusuna ise şu cevap veriliyor: “İşletim sisteminizi desteklemeye son vermeden önce, doğrudan WhatsApp üzerinden göndereceğimiz bildirimlerle, işletim sisteminizi yükseltmeniz gerektiğini size birkaç defa hatırlatıyoruz. Ayrıca, desteklediğimiz en yeni işletim sistemlerinin bu sayfada listelendiğine emin olmak için sayfayı düzenli olarak güncelliyoruz.”

WhatsApp gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli