reklamı kapat

POPÜLER

WhatsApp KaiOS

Basit telefonlar için sürpriz WhatsApp gelişmesi

Dünyanın en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, sürpriz bir hamle ile KaiOS işletim sistemli telefonlara geldi.

Geçtiğimiz yıl Android’in arkasındaki dev isim Google, KaiOS mobil işletim sistemine 22 milyon dolar yatırım yapmıştı. İşte bu geri planda kalan sürüm, bilmeyenler için Mozilla Firefox OS’un küllerinden doğarak yoluna devam ediyor ve Nokia’nın 8810 gibi “cep telefonlarında” aktif olarak yer alıyor. TCL ve Micromax gibi firmaların da kullandığı KaiOS, kişilere temel bir telefon deneyimi sunuyor. Web tabanlı olan işletim sistemi, “HTML5, Javascript ya da CSS” ile yazılmış uygulamaları çalıştırabiliyor. Şu an 100 milyondan fazla basit telefon içerisinde yer alan işletim sistemi, artık WhatsApp uygulamasına da sahip. Kısa süre mnce KaiStore içerisine giriş yapan popüler uygulama, bu önemli adımla çok temel / basit cihazları da kapsama alanına alıyor. 256 MB gibi RAM’lere sahip bu cihazlara özel olarak optimize edilen özel WhatsApp sürümü, kullanıcıları oldukça memnun edecek gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

WhatsApp ile KaiOS cihazlar daha kullanışlı hale geliyor

Yaptığı büyük yatırım ile “Assistant, Haritalar, YouTube ve Arama” gibi hizmetleri KaiOS işletim sistemli cihazlara getiren Google, WhatsApp‘ın da sürece katılmasıyla bu yeni cihazlardan çok daha fazla oranda fayda sağlayacak gibi görünüyor. Dünya genelinde 1.5 milyardan fazla kullanıcısı bulunan Facebook’un sahibi olduğu WhatsApp da bu hamleden büyük geri dönüş bekliyor. Dünya üzerinde halen “akıllı telefon” alamayan insanlar bulunuyor. Arık firma onları da birbirine yani kendisine bağlamak istiyor.

İlgili Video

Fiyatıyla şaşırtan çok şık Xiaomi mekanik saat