reklamı kapat

POPÜLER

Google KaiOS
Google KaiOS

Google’dan Android harici bir mobil işletim sistemi dev yatırım

İnternet devi Google biliyorsunuz Android işletim sisteminin arkasında yer alıyor. Burada inanılmaz büyük bir pazar payı elde eden firma, amiral gemileri ve orta seviye modeller yanında “Android Go” ile giriş seviyesi cihazlara da güç veriyor. Peki şirket şimdi neden başka bir mobil işletim sistemine yatırım yapıyor?

Kısa süre önce ortaya çıktığı kadarıyla Google, KaiOS mobil işletim sistemine 22 milyon dolar yatırım yapmış durumda. Mozilla Firefox OS’un küllerinden doğal KaiOS, şu an Nokia’nın 8810 gibi “cep telefonlarında” aktif olarak yer alıyor. TCL ve Micromax gibi firmaların da kullandığı KaiOS, kişilere temel bir telefon deneyimi sunuyor. Web tabanlı olan işletim sistemi, “HTML5, Javascript ya da CSS” ile yazılmış uygulamaları çalıştırabiliyor. Şimdiye kadar 40 milyondan fazla telefon içerisinde raflara çıktığı belirtilen sistem, gelişmemiş pazarlarda çok popüler hale gelmiş görünüyor. İşte burada yapılan anlaşma ve yatırım ile “Assistant, Haritalar, YouTube ve Arama” gibi hizmetler KaiOS işletim sistemli cihazlara geliyor. 22 milyon dolarlık yatırımın arkasında işte bu servislerin sisteme entegrasyonunun yer aldığı söyleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Google KaiOS

İşletim sistemine sahip Nokia 8110

Google ve KaiOS

Alınan büyük yatırımla işletim sistemini daha gelişmiş hale getirmek için de çalışacağı söylenen geliştirici firma, herkesi bir mobil cihazla kavuşturma konusunda kararlı görünüyor. Akıllı telefonlara dahi ulaşamayan bölgelere özel sistem, açıkça akılsız telefonlara da Google servislerini getiriyor.

İlgili Video

Android Go’lu akıllı telefon