reklamı kapat

POPÜLER

Yeni yıl telaşı akıllı telefon satışlarına yaradı

2013’e girmemize çok kısa bir zaman kala teknoloji pazarındaki hareketlilik artarak devam ediyor. Tüketici cephesinden bakıldığında neredeyse her yeni yılda alışkanlık haline gelen hediye kavramı, bu kez akıllı cihaz ve uygulamalarında rekor kırılmasına neden oldu.
Online reklam servisi Flurry’nin yaptığı araştırma neticesinde 2012’nin son günlerinde mobil satış oranlarında yaşanan yükselme dikkatlerden kaçmıyor. Özellikle kişilerin birbirlerine hediye vermek amacıyla öncelikle akıllı telefon ve tabletleri tercih etmesi rekoru da beraberinde getirdi. Buna göre toplamda 17.4 milyon Android ve iOS işletim sistemli cihaz aktifleştirildi. Ay başında (1-20 Aralık) günlük 4 milyon yeni cihazın nefes almaya başladığı ve 2011 yılında ilgili verinin 6,8 milyon olduğu düşünüldüğünde yaklaşık yüzde 332gibi muhteşem büyüme ortaya çıkıyor.

Analiz sistemlerinin entegre edildiği 260 bin uygulama aracılığıyla araştırmalarını gerçekleştiren Flurry, yılbaşının gelmesiyle uygulama indirilme sayılarındaki ciddi artışın da gözden kaçırılmaması gerektiğini bildiriyor. 2011’in sonlarında 242 milyon yazılım indirilirken günümüzdeki oran ise yaklaşık 328 milyon civarında. Üstelik normal zamanda akıllı telefonlar daha büyük ilgi görürken 2013’ün yarattığı alışveriş ihtiyacı ile başa baş durum söz konusu.