reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 15 Pro iPhone 16 Pro LOG Tasarım

Yurt dışından gelen yolcuların gümrük vergisi ödense bile ikinci telefonu Türkiye’ye sokulmayacak

Bugün yeni bir kural gündeme geldi. Buna göre yurt dışından gelen yolcuların gümrük vergisi ödense bile ikinci telefonu Türkiye’ye sokulmayacak.

Sabah’ın haberine göre yurtdışından dönen yolcular artık yanlarında getirdikleri ikinci telefonu yurda sokamayacak. Bu durumu fazladan gümrük vergisi ödese dahi değişmeyecek. Barış Şimşek tarafından aktarıldığı kadarıyla ikinci telefona gümrükte el konulacak, yolcu yeniden ülke dışına çıktığında el konulan telefon kendisine iade edilecek. Bu durumdaki cep telefonlarının üç aya kadar gümrük ambarlarında bekletilmesi istenebilecek. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yayınlanan verilere göre Türkiye’de IMEI kaydında Samsung ve Apple başı çekiyor. Dünya’da aktarıldığı kadarıyla Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) imzalı Elektronik Haberleşme Sektörü Pazar Verileri Raporu 2023 son çeyrek raporuyla birlikte, Türkiye’nin ithal ettiği ve ürettiği cep telefonu sayısı da ortaya çıktı. Aktarıldığı kadarıyla 12 ay boyunca Türkiye’de 12 milyon 53 bini cep telefonu 3 milyon 248 bini de diğer cihaz olmak üzere toplam 15 milyon 301 bin cihazın IMEI kaydı gerçekleştirildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Akıllı telefon ve diğer IMEI kullanan cihaz sayıları bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 25 artış gösterdi. 2021 yılında 10 milyon 845 bini akıllı telefon, 3 milyon 263 bini diğer cihazlar olmak üzere toplam 14 milyonun biraz üzerinde akıllı cihaz kaydı gerçekleştirilirken, 2022 yılında akıllı telefon kaydı 10 milyonun altına gerileyerek 9 milyon 581 bin adet olarak gerçekleşmişti.

2022 yılında kaydı gerçekleştirilen diğer cihazların sayısı ise 3 milyon 710 bin adetti. Yüksek fiyatlara rağmen IMEI kaydı yapılan cihazlardan 3 milyon 181 bin adedini Apple modelleri oluşturuyor. Samsung, 3 milyon 639 bin cihaz kaydı ile pazar liderliğini korurken, bu iki şirketi ise 1 milyon 832 bin cihaz kaydı ile Xiaomi / Redmi takip ediyor. Türkiye’nin yerli markalarından Reeder’ın 2023 yılı içerisinde kaydını yaptırdığı cihaz sayısı ise 464 bin olarak açıklanıyor. Sonuç olarak Apple ve Samsung pazarın yarısından daha fazlasını domine ediyor.

IMEI kaydı ve gümrük vergisi yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu