reklamı kapat

POPÜLER

Özel dosya: 4K Ultra HD

Sony Video Unlimited 4K

4K içerik servisi

Video Unlimited 4K

Ultra HD televizyonlar yaygınlaşmaya başladı ancak 4K içerikler henüz pek yaygın değil. Mevcut en zengin arşiv, Sony’nin Video Unlimited 4K servisi. 4K içerikleri izleyebilmek için yalnızca Sony televizyonlarla birlikte kullanılabilen serviste 4K çözünürlüklü filmler, TV dizileri ve belgeseller yer alıyor. İnternet üzerinden çevrim içi yayın yapan servis, yüksek hızlı bir internet bağlantısına ihtiyaç duyuyor. Elbette mevcut internet bağlantısının kota sorununa sahip olmaması da önemli. Servisteki içerikler kiralanabiliyor veya isteğe göre satın alınabiliyor.

Snapdragon 805

Snapdragon 805

Ultra HD işlemci

Qualcomm, üst seviye akıllı telefonlarda tercih edilen işlemcisi Snapdragon 800’ü 4K desteğiyle güncelledi. Snapdragon 805 adını taşıyan yeni işlemci, akıllı telefon, tablet ve televizyonlarda sorunsuz olarak Ultra HD çözünürlüklü içerikleri izlemeyi mümkün hale getirecek. Adreno 420 GPU ile gelecek Snapdragon 805, Qualcomm’un söylediğine göre önceki modellere kıyasla yüzde 40 daha yüksek grafik performansı sunuyor. Dört çekirdekli Krait 450 CPU’nun her çekirdeği en yüksek 2,5 GHz hızında çalışıyor.

HDMI 2.0

HDMI 2.0, kare hızını saniyede 50/60 seviyesine çıkıyor, renk desteğini de 8-bit’ten 12 bit’e yükseltiyor. HDMI 2.0 bunun yanında 32 kanal ses desteği sunuyor.

AMD Radeon R9 290X

AMD Radeon R9 290X

Tahtın yeni sahibi

4K çözünürlük çok daha fazla detay anlamına geldiği için görsel ve grafik işlerle ilgilenenlerin yanı sıra oyun tutkunlarının da ilgisini çekiyor. Destekleyen oyunlar, uyumlu monitörlerle birlikte bilgisayarlarda gerçek bir görsel şölen yaşatıyor. Yeni nesil oyun konsollarının bile sunamadığı bu çözünürlük içinse üst seviye bir ekran kartı şart. NVIDIA’nın GTX Titan ve GTX 780 model ekran kartlarına rakip olarak gösterilen 290X, Hawaii adını taşıyan tek GPU’ya ve 4 GB belleğe sahip; ayrıca 512 bitlik bellek veri yolu kullanıyor.

Eutelsat

Eutelsat

İlk 4K televizyon kanalı

4K, televizyon yayıncılığının önündeki en zorlu aşamalardan biri. Yüksek veri yolu kullanımı ve ev kullanımına yönelik alıcıların henüz piyasada olmamasından ötürü yaygınlaşması zaman alacak. Ancak denemeler başladı bile. Eutelsat üzerinde 7/24 4K demo yayın yapan bir kanal mevcut ve destekleyen alıcılarla izlenebiliyor.