reklamı kapat

POPÜLER

Little Big Planet

 - Güncelleme: 04 Şubat 2009 15:28

Rengarenk, canlı ve bir tasarım harikası… Oyun dünyasının yeni fikirlere ihtiyacı olduğunu düşünenler bu yazıya daha da bir dikkatli bakmalılar. Çünkü piyasaya bomba gibi düşen Little Big Planet, tüm oyuncuların aklını başından alacak kadar yeni bir fikir.

Herkes uykuda… Şehir derin bir sessizliğe gömülmüş. Şehrin sakinleri rüya aleminde buluşmuşlar. Rengarenk bir dünyada; Little Big Planet’ta. Herkesin tatlı rüyalarının bir şekilde koca bir enerji ortaya çıkarıp dünyamızın üzerinde bir gezegen haline dönüştüğünü düşünebiliyor musunuz? Sakinlerinin küçük ve şirin bez bebek benzeri yaratıklar olduğunu, tamamen sembolik ve tasarım harikası bir dünyada yaşadıklarını hayal edin. Ya da ne yapın biliyor musunuz? Betimlemek için sözcüklerin aciz kalacağı cümleleri okuyarak hayal etmek yerine, bu oyunu hemen oynamaya başlayın. Emin olun ki çok ama çok eğleneceksiniz.

TERZİ KENDİ SÖKÜĞÜNÜ DİKİYOR
Özünde Little Big Planet (LBP) bir platform oyunu; yani karakterinizi sağa ve sola doğru kayan bir ekranda, iki boyutlu bir oynanış düzlemi içinde yönlendiriyorsunuz. Ne var ki bu oyunun öyle özellikleri var ki LBP’ın başlı başına yeni bir oyun türü olmasına neden oluyor. Öncelikle LBP’ın sadece bir oyun değil, bir platform olduğunu düşünelim. Oyunun tek kişilik moduna birazdan değineceğiz ama ondan önce oyunun aslında ne olduğunu kısaca anlatmaya çalışalım. Evet, LBP hem bir oyun, hem de serbest bir tasarım platformu; bunu çekinmeden söyleyebiliriz. Oyunda serbestçe kendinize özgü bölümler tasarlayabilir ve yaptığınız bu bölümleri başka oyuncuların da oynayabilmesi için paylaşıma açabilirsiniz. Hele ki internette bulabileceğiniz bir “Hesap Makinesi” bölümü var ki küçük dilinizi yutabilirsiniz. İstediğiniz her şeyi tamamen yaratıcılığınız ve hayal gücünüzle sınırlı olarak oyun bölümlerine dökebileceğiniz muhteşem bir bölüm editörüne sahip LBP. Bunun yanına bir de karakterinizi dilediğiniz gibi tasarlayabildiğinizi, oyuna başladığınız nokta olan POD’unuzu da kafanıza göre dekore edebildiğinizi düşünecek olursanız, neyle karşı karşıya olduğunuz anlamanız biraz daha  kolaylaşabilir. Oyuna muhteşem bir açılış bölümü ile başlıyorsunuz. Daha başlangıç bölümünden oyunun gücünün tasarım unsurlarında yattığını anlayabilirsiniz. Tek kişilik moda başladığınız zaman sizi oyuna ısındıracak son derece eğlenceli bir sürece girmiş oluyorsunuz. LBP’nin bir platform oyunu olduğunu söylemiştik. Atlayacak, zıplayacak ve en önemlisi bulmaca çözeceksiniz. LBP’nin bulmacaları ise çoğu oyuna rahmet okutacak cinsten; parlak bir zekanın ürünü olduğu her halinden belli olan bölüm tasarımlarının içinde mekanik zekanızı sonuna kadar zorlayacak bulmacalar yer alıyor. ‘Mekanik zeka’ dedik çünkü oyundaki bulmacaların büyük bir kısmı ağırlık ve kütle ilişkisine dayanıyor. Elbette ki görsel zekanızı da konuşturmak durumundasınız. Oyunun ilerleyen bölümlerine doğru bulmacalar ve platformlar oldukça zorlaşıyor. Yine de deneme ve yanılma yöntemi ile saçınızı – başınızı yolmadan ilerleyebilirsiniz. LBP’nin kontrol şeması ise oldukça ilginç; karakterinizi yönlendirmek için analog çubuğu, zıplamak için ise X tuşunu kullanıyorsunuz. Buraya kadar her şey normal; LBP’ın kontrollerinin yaratıcı olan kısmı ise R2 – L2 ve dijital tuşların kullanımında ortaya çıkıyor. L2 ve R2 tuşları ile karakterinizin ellerini aktive ediyor ve bu tuşlara basılı tutarak analog tuşları kullanabiliyorsunuz. Bu sayede karakterinizin ellerini serbestçe hareket ettirebiliyorsunuz. Dijital yön tuşlarını kullandığınız zamansa karakterinizin yüzüne ifadeler kondurabiliyorsunuz. Dört farklı ifade ve her ifadenin üç farklı derecesi bulunuyor. Bu ifadeleri kullanmak çok ama çok eğlenceli; her ne kadar oynanışa direkt bir etkisi olmasa da özellikle arkadaşlarınızla oynadığınız zaman karakterinizin suratına bir ifade kondurmak son derece gülünç durumlara yol açıyor.

BEZ BEBEKLER
Oyunun senaryo modunu dört kişiye kadar aynı anda oynama imkanına sahipsiniz. Oyunun bazı bulmacaları ise sadece birden fazla kişiyle oynarken çözülebiliyor. LBP tek kişiyle oynarken eğlenceli bir oyun ancak iki, üç ya da dört kişi ile oynadığınız zaman ortam gerçekten bir şenlik havasına bürünüyor. LBP’ı arkadaşlarınızla birlikte oynarken çoğu parti oyunundan daha fazla eğleniyorsunuz. Özellikle ilerleyen bölümlerde karakterlerinizin başına gelenler yüzünden kahkahalara boğuluyorsunuz. Yananlar, düşenler, boğulanlar, birbirine giren karakterler… R1 tuşuyla her nesneyi çekebildiğiniz gibi, oyundaki karakterleri de çekebiliyorsunuz ve bunu yapmak da son derece komik anlar yaşamanıza sebebiyet veriyor. Özellikle dört kişi ile oynarken ortaya son derece komik anlar çıkıyor. Oyunun kişiselleştirme yönü ise son derece başarılı; farklı kategoriler altında çıkartmalar, dekoratif eşyaları her yerde kullanabiliyorsunuz. Bunun dışında sıfırdan bir karakter yaratmak için elinizde olanları gördüğünüz zaman inanamayacaksınız. En iyisi ben daha fazla yazı karakteri kullanmayayım ve sadece şunu belirteyim; aynı tipte iki karakterin yapılma ihtimali çok çok düşük.

SOYUT ALGILAR
Oyunun offline senaryo modu son derece eğlenceli. Bunun haricinde bir de bölüm yaratma editörümüz bulunuyor. Kullanımı son derece kolay olan bu editörde kafanıza göre bölümler tasarlayıp oynayabiliyor, internet üzerinden insanlarla paylaşabiliyorsunuz. Bu bölümde akla hayale sığmayacak bölümler tasarlayıp oynamak mümkün. Oyun boyunca elde ettiğiniz tüm çıkartma, dekoratif eşya ve süsleri bölüm yaratırken de kullanma şansına sahipsiniz.

ÇOK GÜLDÜK
Yazı bitmek üzereyken aldığımız bir habere göre SCEE, LBP’ın çıkışını yaklaşık bir ay kadar erteledi. Ancak şuna emin olun ki beklediğinize sonuna kadar değecek. Sony ve geliştirici ekip Media Molecule tam anlamıyla bir klasiğe imza atmışlar. Tasarım seçimleriyle, renk paletiyle, karakterleriyle, oynanışıyla ve esnek yapısıyla Little Big Planet gerçek bir klasik ve PlayStation 3 edinmek için son derece güçlü bir neden.

Yapımcı
Media Molecule

Dağıtıcı
SCEE

Oynanabilirlik
-5YILDIZ-

Grafik
-5YILDIZ-

Eğlence
-5YILDIZ-

Ses ve Müzikler
-5YILDIZ-

Platform
PS3

EKSTRA
Dual Shock 3
Yeni model titreşimli joypad

Sixaxis’in üzerine titreşim özelliği eklenince biz de yeni nesil Dual Shock’umuza kavuşmuş olduk. Little Big Planet joypad’in hareket algılama özelliğini kullanan bir oyun. Gelgelelim oyun, titreşim özelliğini o denli başarılı kullanıyor ki oyun deneyimizden aldığınız zevk katlanıyor. Oyun, ekranda görünen hareketleri titreşime son derece başarılı bir şekilde yansıtıyor. Little Big Planet’ı oynamaya başlamadan önce mutlaka bir adet edinmenizi tavsiye ediyoruz.

[flickr album=72157608899662436 num=10 size=Square]