reklamı kapat

POPÜLER

nintendo labo
nintendo labo
nintendo labo
nintendo labo
nintendo labo
nintendo labo
nintendo labo
nintendo labo
nintendo labo

Nintendo Switch için geliştirilen mühendislik harikası karton aksesuarlar [Video]

Nintendo merakla beklenen büyük duyurusunu yaptı. Yok satan konsolu Switch, bir kez daha beklenmedik bir oyun deneyiminin kapılarını aralıyor. Ancak bu sefer ana malzememiz kartonlar.

Nintendo, Switch’i ilk tanıttığında pek çok kullanıcı hibrit konsola karşı hayli ön yargılıydı. Zira alışılmış konsol dinamiklerinde değildi. Ancak kullanıcı cephesinde bu ön yargı oluşmadığı gibi konsol büyük bir satış başarısı yakalamayı da başardı. Şimdi firma benzer bir şekilde konsol için hayli ilginç aksesuarlar çıkarıyor. Söz konusu aksesuarlar ise tamamen kartondan ve “kendin yap” (DIY) akımından besleniyor. Tıpkı Google Cardboard gibi düşünün. Bu kitleri aldığınızda Switch bir anda çalabileceğiniz bir piyanoya dönüşebiliyor ya da bir balık oltasına! İşin DIY kısmı ise size kalmış. İster rengarenk boyar ister olduğu gibi kullanırsınız. Kişiselleştirme opsiyonu hayal gücüyle sınırlı anlayacağınız. Birden fazla kit sunan Nintendo, oyun deneyimini de hareketlendirmeye niyetli. İşin teknolojisi de çok ilgi çekici. Daha önceki Switch incelememizde her bir kumandada hareket algılayan sensörler olduğundan bahsetmiştik. Labo bu sensörlerden faydalanıyor. Ancak söz konusu “karton” teknolojisinin arkasında çok daha ilgi çekici başka yenilikler de bulunuyor.

Tasarım harikası

Öncelikle kitlerden bahsedelim. Nintendo Labo iki ana kit alternatifi sunuyor: Variety Kit ve Robot Kit. Variety Kit’in içinde ise 5 farklı oyunla oynayabileceğiniz karton planları bulunuyor. Bunlar arasında yarış arabası, balık oltası, ev, motosiklet ve piyano yer alıyor. Yarış arabası kiti adından da anlaşılacağı üzere kartondan RC araba kurmayı mümkün kılıyor. Sol ve sağ Joy Con’larla arabayı oluşturuyor daha sonra Switch’in ekranından kontrol edebiliyorsunuz. Ayrıca direksiyon ve gaz pedalı oluşturabileceğiniz daha karmaşık bir yapı da bulunuyor. Olta ise gerçekten misinayı toplayıp çekebileceğiniz bir formda geliyor. Joy-Con’da titreşim hissettiğinizde balığın yemi yuttuğunu anlayabiliyorsunuz.

nintendo labo
nintendo labo
nintendo labo
nintendo labo
nintendo labo
nintendo labo
nintendo labo
nintendo labo

Karton evde sevimli mini yaratıklarla etkileşime geçip onları besleyebiliyorsunuz. Motosiklet de arabadan çok farklı değil. Benzer şekilde bir kurulum arz ediyor. Motosikletin gidonunu oluşturup oyunu oradan kontrol edebiliyorsunuz. En ilgi çekici olanlardan biri ise karton piyano. Kurulumu yaklaşık 2 saati bulan piyanoda Joy-Con tuşların ardındaki lastikleri görebiliyor. Kızılötesi ışınlarla hani tuşa basıldığını lastik hareketlerini “görerek” anlıyor. Böylelikle notayı ona göre oluşturuyor. Hepsini içinde barındıran Variety Kit 69,99 dolar fiyatla satılıyor.

Robotu kontrol et

Hayli karmaşık bir diğer kit ise Toy-Con Robot. Bu kitte kendinize bir robot kıyafeti yaratıyorsunuz. Sırtınıza asacağınız bu kıyafetle beraber robotun kollarını ve ayaklarını kontrol edebiliyorsunuz. Oldukça etkileyici olan bu kit de aktif bir oyun deneyimi sağlıyor. Bu kitin fiyatı ise 79,99 dolar. Nintendo’nun bu kitleri 20 Nisan‘da satışa sunulacak. Daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Video