reklamı kapat

POPÜLER

designs-of-the-year-2014

Londra Tasarım Müzesi yılın tasarımlarını seçti

Haberlerimizde paylaştıklarımız da dahil olmak üzere insan elinden çıkan her şey bir tasarım sürecinin sonucu. Her gün yüzlerce, belki de binlerce fikir gerçek hayata geçirilirken aralarında “en iyisi” unvanını taşıyacak olanı bulmak epey zor olsa gerek. Yılın en iyi tasarımlarını yedi kategoriden birer tasarıma indirgemeyi başaran Londra Tasarım Müzesi‘nin alanında uzman jürisi sonuçları 23 Nisan’da açıkladı. Temmuz sonunda genel birinci seçilmeden önce açıklanan yedi tasarım arasından en ilginç ve göz alıcı olanları aşağıda bulabilirsiniz.

Advertisement

MİMARİ
designs-of-the-year-2014
Zaha Hadid ve Patrik Schumacher’in Bakü, Azerbaycan’daki Haydar Aliyev Merkezi. Yapının sofistike kıvrımları, dalgalanan yüzeyi ve iniş çıkışları göze güzel görünmekle kalmayıp çeşitli amaçlara da hizmet ediyor.

ÜRÜN

YouTube’a giriş için Google Chrome’da ZenMate eklentisi veya Hotspot Shield/VPN Express/TunnelBear gibi VPN uygulamaları kullanabilirsiniz.
Roland Lamb ve Hong-Yeul Eom’un elinden çıkan Seaboard Grand, piyanoyu yumuşak ve kesintisiz bir yüzey olarak yeniden tasarlayan yeni bir enstrüman. Seçim jürisi, enstrümanın çağdaş ve minimal görünmesinin yanı sıra, sesin dokunma hissine hitap eden bir yüzeyde kontrolüne imkan vermesi nedeniyle bu seçimi yapmış.

ARAÇ
designs-of-the-year-2014
Volkswagen‘in XL1 modeli dünyadaki akaryakıtlı seri üretim otomobiller arasında en verimlisi olma unvanını çoktan omuzlamış. 12,7 saniyede saatte 100 km hıza ulaşabilen araç, engebesiz yüzeyde 100 km/s hızında gitmek için sadece 6,2 kW güce ihtiyaç duyuyor.

DİJİTAL
designs-of-the-year-2014
Portable Eye Examination Kit (Portatif göz muayene kiti) anlamındaki PEEK, kapsamlı göz muayenesi yapmayı sağlayan akıllı telefon tabanlı bir sistem. Kullanımı kolay, ucuz ve portatif olma özelliklerini taşıyan PEEK, bu sayede dünyanın en ücra köşelerinde dahi göz muayenelerinin kolayca gerçekleştirilmesini sağlıyor.