reklamı kapat

POPÜLER

Volvo V60 için bilim kurgu tasarımlarını andıran güneş enerjisi paneli


Dünyanın enerji üretimindeki dönüşümü her alanda devam ederken yenilenebilir enerji kaynakları geleceği şekillendirmek üzere her gün daha fazla önem kazanıyor. Panellerle güneş enerjisinden faydalanmak da bildiğiniz gibi bu noktada en popüler yöntemlerden biri. Ancak dünyaya kattıkları tartışılmaz seviyede olsa da bu mühendislik harikası panellerin estetik açıdan göze hoş görünen örnekleri oldukça az. Bu noktada Los Angeles merkezli tasarım ve mimarlık stüdyosu olan Synthesis kolları sıvayarak otomobillerde bu panellerin hem işlevsel hem de estetik bir şekilde nasıl uygulanabileceğini gösteren bir çalışmaya imza atmış.

volvo_02
Pure Tension Pavilion isimli tasarım Volvo’nun dünyanın ilk şarj edilebilir dizel hibrit üretim modeli olan V60 için yaratıcı eklentiler aradığı yarışmanın en dikkat çeken adayları arasında yer alıyor. Paneller sıkıştırılmış polietilen kullanılarak üretilirken çadırın iskeletinde karbon fiberden yararlanılmış. Füturistik tasarım anlayışının sonucunda bilim kurgu filmlerinden fırlamış gibi bir yapı ortaya çıkmış. Synthesis hala tasarımın üzerinde çalıştıklarını söylerken “Pure Tension Pavillion” 15 Eylül tarihinde Roma’da sergilenecek.

volvo_03

Portatif yapısıyla katlanıp kolaylıkla bagajda taşınabilen panel ihtiyaç duyulduğu her an kolayca kurulup araca bağlanabiliyor.