reklamı kapat

POPÜLER

Lüks markalar Alibaba’ya savaş açtı

Çin’in online alışveriş devi Alibaba‘nın lüks ürünler üreten markalarla başı dertte. Çeşit çeşit markanın sahte ürünlerinin satıldığı Alibaba, Gucci, Yves Saint Laurent gibi markaların sahibi Paris tabanlı Kering SA ile davalık oldu.

Kullanıcılarının ürünler satmasına olanak tanıyan Alibaba’da özellikle Çinli üreticiler sattıkları toptan mallarla dünyanın dört bir yanına ürün gönderimi yapıyor. Lüks marka grubu Kering ise bu durumdan pek hoşnut değil çünkü dava metninde belirtildiğine göre Amerika’ya gönderilmek üzere 2.000 adet Gucci çantayı 2-5 dolar arası bir fiyattan Alibaba üzerinde satın almak mümkün.

Kering grubu markaların logolarının da üzerinde bulunduğu bu ürünlerin, marka kalitesini lekelediği ve Alibaba’nın da kendilerinden izinsiz logolu sahte ürünlerin satımına izin verdiğinin altını çiziyor. Alibaba ise konuyla ilgili açıklama yapmayı ihmal etmedi. Çeşitli markalarla ürünlerin fikri mülkiyetini korumak adına ortaklığını devam ettireceklerini belirten Alibaba sözcüsü Bob Christie, Kering grubunun yapıcı bir anlaşma yerine dava yolunda ilerlediklerini belirtiyor.