reklamı kapat

POPÜLER

WhatsApp

Yeni Mac için WhatsApp uygulaması App Store’daki yerini de aldı

 - Güncelleme: 07 Kasım 2023 09:51

En çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulamalarından birisi olmayı sürdüren WhatsApp için yeni Mac uygulaması App Store’a da girdi.

WhatsApp’ın resmi X (Twitter) hesabından geçtiğimiz saatlerde, “Bu mesaj Mac kullanıcıları için. Mac için WhatsApp uygulaması küresel olarak App Store’daki yerini aldı” mesajı paylaşıldı. Direkt olarak buradan ücretsiz olarak indirilebilen bu macOS uygulaması, daha önce sadece firmanın resmi sitesinden “DMG” olarak indirilebiliyordu. Güncel hemen hemen tüm özellikleri bünyesinde taşıyan sürüm, Apple Silikon yani M-Serisi işlemci desteği sahip olduğundan yeni nesil Mac’lerde oldukça hızlı çalışıyor. WhatsApp için bu aralar birçok yeni özellik gündeme geliyor. Örneğin web sürümü için tarihe göre mesaj arama özelliği bugün itibarıyla kullanıma sunuluyor. Şirket kanallar altyapısına “anket paylaşma” özelliği getirmek adına da çalışıyor. Hesaplara e-posta adresi bağlama sistemini de geliştirmeyi sürdüren firma, sohbet ve gruplar içerisinde mesaj sabitleme özelliğini de herkes için kullanıma sunmaya hazırlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şirket şu an kişilerin videolarda hızlı şekilde 10 saniye ileriye ve 10 saniye geriye gitmesine imkan tanıyan bir ekran üstü kontrol altyapısı da geliştiriyor. Bu altyapı kullanıma sunulduğu zaman video içinde geriye gitmek için sol kısma, ileriye gitmek içinse sağ kısma art arda iki kez dokunmak yeterli olacak.

WhatsApp ortaya çıktığı kadarıyla şu an bir alternatif profil özelliği üzerinde de çalışıyor. Firma bu konuda, “Profil fotoğrafınız sınırlı bir kitle için ayarlanmışsa, birincil profil fotoğrafınızı göremeyen kişilere alternatif bir fotoğraf ve isim gösterebilirsiniz.” açıklamasını geçiyor.

WhatsApp, kanallara tepki filtresi getirmek adına da çalışıyor ve bu sayede adminlerin sadece kişilerinden gelen tepkileri görmesine imkan tanımak istiyor. Buna ek olarak servis sesli mesajları ve çıkartmaları kanallarda paylaşmak için bir özellik üzerinde de çalışıyor.

Üzerinde uzun zamandır çalıştığı yeni tasarımı sınırlı sayıda kullanıcıya test için göndermeye devam eden şirket, kilitli sohbetlerin sohbet listesinde görünmemesini sağlayan bir ayarı da kullanıma sunmak adına aktif olarak test ediyor. Yeni metin biçimlendirme ayarlarını da kullanıma sunmaya oldukça yakında olan şirket, sesli ve görüntülü mesaj modu arasında geçiş yapmak için yeni bir menü de test ediyor.

Yolda olan WhatsApp yenilikleri yanında bu da ilginizi çekebilir: GMC imzalı kaslı elektrikli bisiklet HUMMER EV