reklamı kapat

POPÜLER

YouTube LOG Tasarım

YouTube uygulamalarına da bir üretken yapay zeka temelli sohbet botu geliyor

 - Güncelleme: 07 Kasım 2023 08:17

Video tarafının en büyüğü konumunda olmayı sürdüren YouTube, mobil uygulamalarına bir sohbet botu getirmeye hazırlanıyor.

Son dönemde yapay zeka tarafına çok fazla önem veren YouTube, yakında kişilere mobil uygulamaları üzerinden bir sohbet botu sunacak. Şirket tarafından geliştirilen bir büyük dil modelinden güç alacak üretken yapay zeka temelli sohbet botuna, video pencerelerinin altına eklenecek “Sor” butonu üzerinden ulaşılabilecek, sisteme farklı sorular sorulabilecek. Örneğin sistemden açılan videonun özetini çıkarması istenebilecek, videodaki konu hakkında daha fazla bilgi talep edilebilecek ya da benzer öneriler alınabilecek. Üretken yapay zeka temelli sohbet botu konusunda Türkiye’ye de açık “Bard” üzerinden büyük tecrübe kazanan Google, yeni sistemi şimdilik belirli kullanıcılar üzerinde test ediyor, geniş çıkış için bir tarih vermiyor. Bu arada firma üretken yapay zekadan önemli bir alanda daha yardım alıyor, o da bazen inanılmaz büyüyen yorumlar bölümü oluyor. Yorum özetleyici olarak geçen bir altyapı geliştiren şirket, bu sayede izleyicilerin diğer kişilerin neler söylediğini takip etmelerini kolaylaştırıyor. Google, özellikle büyük YouTuber’ların videolarındaki yorum bölümünde dönen tartışmaları, tek tuşla düzenlemek ve takip edilebilir hale getirmek adına özetlemek için üretken yapay zekadan yararlanıyor. Bu sistem de ilk aşamada küçük bir kitle üzerinde test ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Son özellik hakkında Google kendisi şunu aktarıyor:Yapay zeka ile yorumların özetlerini okuyun. Bu deneysel çalışmada, çok sayıda yorum alan videolardaki yorumlar yapay zeka aracılığıyla özetlenir. YouTube Android ve iOS uygulamalarında, yorum bölümünü açın ve konulara göre sıralama yapın. Üç nokta menüsüne dokunarak geri bildirimlerinizi paylaşabilirsiniz.

YouTube Android ve iOS uygulamalarında kullanıma sunulmuştur. Yalnızca İngilizce videolarda kullanılabilir. Bu özellik tüm videolarda kullanılamaz. Kalitesi ve doğruluk değişiklik gösterebilir. Geri bildirimde bulunarak özelliği iyileştirmemize yardımcı olabilirsiniz.”

YouTube yenilikleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER