reklamı kapat

POPÜLER

WhatsApp LOG Tasarım

WhatsApp, mesaj sabitleme sayısını artırmaya hazırlanıyor

Alanın lideri olmayı sürdüren WhatsApp, beta sürümlerinde göründüğü kadarıyla mesaj sabitleme sayısını artırmaya hazırlanıyor.

WABetaInfo tarafından gösterildiği kadarıyla yakında bir sohbet penceresi içerisine üç farklı mesaj sabitlenebilecek. Önemli detayları her zaman en üstte tutmak adına getirilen bu özellik, şu an sadece bir mesajın sabitlenmesine izin veriyor. Son dönemde servis için çok sayıda başka yenilik de yapıldı. Örneğin WhatsApp Kanalları içerisinde artık çıkartma paylaşılabiliyor. Bu konuda firma, “Çıkartmalarla tüm hislerinizi ifade edin. Kelimeler yeterli olmadığında, en sevdiğiniz çıkartmaları yayınlayın ve kanalınızdaki eğlenceyi artırın.” diyor, bu süreç için ekstra olarak şunları paylaşıyor: “Çıkartmalar > Ekle’ye tıklayarak bir çıkartmayı kanalınızda paylaşın. Seçtiğiniz çıkartmaya tıkladığınızda çıkartma hemen paylaşılır. Daha fazla çıkartma paketi indirebilir, hatta kendi çıkartmalarınızı da oluşturabilirsiniz.” Geçtiğimiz hafta çıkartma konusunda bir bilgi daha gelmiş, WhatsApp içinde çıkartma oluşturmasına imkan tanıyan altyapının Android için de yolda olduğu ve hatta en son beta sürümde test edildiği ortaya çıkmıştı. Yakında ana sürüm üzerinden herkese açılacak sistem, çıkartma konusunda üçüncü parti hizmetlere olan ihtiyacı ciddi şekilde ortadan kaldırıyor. Android için WhatsApp uygulamasında kullanıcılar bir süredir tarih aralığı belirtmek yerine yalnızca belirli bir tarihte ya da günde sohbet içi arama da yapabiliyor. Hem bireysel hem de grup sohbetlerde geçerli bu özellik, iOS, Mac masaüstü ve WhatsApp Web sürümlerinde ise hali hazırda sunuluyordu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yine WABetainfo tarafından bulunduğu kadarıyla yakında kişiler fotoğraf ve videolarını “yüksek kalitede / HD modunda” göndermek için her seferinde özel ayarı seçmek zorunda kalmayacak. Firma ayarlar içerisine yeni bir seçenek getirecek, bu sayede yüksek kaliteli aktarım varsayılan olarak sürekli açık hale getirilebilecek.

Yani fotoğrafları ya da videoları yüksek kalitede göndermek için her seferinde HD ayarının seçilmesine gerek kalmayacak. Bu durum kullanıcı deneyimini artırmak adına oldukça güzel görünüyor, birçok kişiyi şimdiden memnun ediyor. Bu aralar platform için birçok yeni bilgi geliyor, örneğin firma profil fotoğraflarının ekran görüntüsünün alınmasını engellemeye hazırlanıyor.

Şu an aktif olarak test edilen bu gizlilik özelliği, profil fotoğraflarını korumaya odaklanıyor ancak elbette yüzde 100 koruma getirmiyor. Profil fotoğrafının ekran görüntüsünü almaya çalışanlara, “Uygulama kısıtlamaları nedeniyle ekran görüntüsü alınamıyor” uyarısını gösterecek firma, bu özelliği yakında herkes için aktif edecektir.

WhatsApp yenilikleri yanında bu da ilginizi çekebilir: GMC imzalı kaslı elektrikli bisiklet HUMMER EV