reklamı kapat

POPÜLER

Kairos

Japonya’da üretilen roket Kairos kalkıştan hemen sonra patladı [Video]

 - Güncelleme: 13 Mart 2024 15:20

Japonya’da üretilen Space One imzalı roket Kairos, yapılan kalkıştan hemen sonra patladı. Patlama anını gösteren çok net bir video paylaşıldı.

Japonya merkezli Space One tarafından geliştirilen roket modeli Kairos, alçak dünya yörüngesine devlet tarafından hazırlanan deneysel bir uydu taşıyacaktı ancak kalkıştan hemen sonra yaşanan sorun nedeniyle yukarıdaki videoda izleyebileceğiniz şekilde parçalarına ayrıldı. Ses getirmeyi başaran Space One, yörüngeye uydu yerleştiren ilk özel Japon şirketi olmayı umuyordu ancak bu hedef şimdilik ertelenmiş oldu. Bu aralar roket denildiği zaman akla direkt olarak alanın en güçlüsü SpaceX Starship geliyor. Çünkü firma önemli roketiyle üçüncü kalkış denemesini 14 Mart tarihinde yapmayı hedefliyor. Kaçıranlar için ana itici Super Heavy Booster ve önünde yer alan Starship için ilk tam kalkış denemesi 20 Nisan 2023 tarihinde gerçekleştirilmişti. Yapılmış en güçlü roket ile güzel bir kalkış yapıldı ancak sonrasında süreç istenildiği gibi gitmedi ve 38 km yükseklikte büyük bir patlama yaşandı. Firma uzun süredir ikinci kalkış denemesine hazırlanıyordu, ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) şirketten ikinci kalkış öncesinde 63 farklı “düzeltici eylem” isteğinde bulunmuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

FAA bunları istemişti çünkü ilk kalkış sonrasında ciddi hasarlar meydana gelmiş ve bazı kötü sonuçlanabilecek riskler oluşmuştu. FAA şirketten sızıntıları ve yangınları önlemeye yönelik tasarım yenilemeleri, yeniden tasarlanmış bir fırlatma rampası ve çok sayıda başka düzeltme talep etti, bunlar sağlanmadan kalkışa izin verilmeyeceği açıklandı. FAA ile aylardır ortak çalışmalar yapan SpaceX, isteklerin hepsini sorunsuz olarak yerine getirdi ve bu sayede geçtiğimiz aylarda resmi olarak ikinci kalkışı da gerçekleştirdi.

Ancak ikinci kalkış da tam olarak istenildiği gibi gitmemişti. Sorunsuz bir fırlatmadan ve planlanan ilk aşama ayrılmasından birkaç dakika sonra Super Heavy patladı (Bu anı buradaki videoda izleyebilirsiniz), bu durum Starship’in yoluna devam etmesine ise engel olmadı. İlk versiyondan çok daha yükseğe çıkan (Spesifik olarak 148 km) Starship, daha sonra Super Heavy gibi patlayarak yok oldu.

Bu iki patlama nedeniyle de kimse zarar görmedi ya da herhangi bir çevre hasarı yaşanmadı. Şirket elbette bu ikinci kalkıştan da çok büyük veriler topladı. Bu açıdan yaşanan patlamaları şirket için her şeyin sonu gibi görmemek gerekiyor. SpaceX geliştirme aşamasında çok sayıda Falcon 9 kaybetti ancak o hatalardan öğrenilenler ile ticari görevlerin hemen hepsini sorunsuz olarak tamamlamayı başardı.

Kairos yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici Porsche Müzesi içinde drone ile bir tur atın

İLGİLİ HABERLER