reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation DualSense Edge LOG Görsel

Faydalı iyileştirmeler taşıyan yeni PlayStation 5 güncellemesi çıktı

Bir süredir aktif beta testleri devam eden yeni PlayStation 5 güncellemesi ile beraber DualSense kontrolcüler gelişiyor.

PlayStation 5 için bugün gönderilen yeni güncelleme ile beraber DualSense ve DualSense Edge kontrolcülerin hem dahili hoparlör özelinde ses seviyesi artırılıyor hem de yapay zekâdan güç alınarak mikrofon kalitesi hatırı sayılır oranda iyileştiriliyor. Burada özellikle arka plan gürültüsünün ortadan kaldırılmasına odaklanılıyor, yeni sürümle beraber eğer ekran paylaşma özelliğini kullanırsanız, arkadaşlarınız oyununuzla etkileşim kurmak için işaretçileri ve emoji tepkilerini kullanabiliyor. Ayrıca bu sürüm ile beraber PS5’teki güç göstergesinin parlaklığı de kontrol edilebiliyor. Burada kişilere düşük, orta ve yüksek olmak üzere üç farklı seçenek sunuluyor. Bundan önce PlayStation konusunda bir iddia olarak ortaya çıkan portatif versiyon gündeme gelmişti. Kaçıranlar için satıştaki model PlayStation Portal birçok kişinin hayal ettiği gibi çıkmayan bir taşınabilir oyun cihazı oldu. Buradaki yeni iddialar ise beklenen bağımsız yapıdaki yeni bir cihazın yolda olabileceğini gündeme getiriyor. AMD APU’yu temel alacak denilen bu portatif oyun makinesinin, oyunları yerleşik olarak oynatacağı ve PS5 yanında PS4 oyunlarına da destek vereceği söyleniyor. Bunlar haricinde şimdilik başka bir detayın olmadığı ürün, şimdiden büyük merak uyandırıyor ve elbette kesin değil ancak yüksek ihtimalle 2025 çıkışı hedeflenerek geliştiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PlayStation Portal ilk aşamada akla geldiği gibi bulut oyunculuğu merkeze almıyor. Bu taşınabilir oyun cihazını alanların mutlaka bir PlayStation 5‘e sahip olması gerekiyor, oyunlar bu cihaza WiFi kullanılarak PS5 üzerinden aktarılıyor. Yani cihazın merkezinde “Remote Play / Uzaktan Oynama” altyapısı bulunuyor, bu özelliği Sony kendisi şöyle açıklıyor: “Uzaktan Oynama ile PlayStation konsolunuzu yüksek hızlı internet bağlantısı olan her yerden uzaktan kontrol edebilirsiniz. Örneğin hareket halindeyken PS5 ve PS4 oyunlarının keyfini çıkarmak için başka odadaki bir bilgisayarı veya bir akıllı telefonu kullanabilirsiniz.” 

PlayStation 5 ve DualSense güncellemesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın

İLGİLİ HABERLER