reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

macOS High Sierra hakkında her şey

Apple’ın bugünlere gelmesinin en büyük yardımcısı Mac, her yıl gelişmeye ve yeni özelliklere kavuşmaya devam ediyor. Apple’ın geliştiriciler konferansında tanıtılan yeni macOS High Sierra, sisteme birçok yenilik getiriyor.

macOS High Sierra var olan özellikleri iyileştiriyor ve yeni özellikler barındırıyor. Yıllardır eski bir dosya sistemi kullanan Mac’ler bu güncellemeyle Apple’ın yeni geliştirdiği dosya sistemine geçiş yapıyor. Tamamen 64 bit destekli olan bu yeni dosya sistemi dosya kopyalama veya bir dosyanın boyutunu öğrenme gibi işlemleri çok hızlı bir şekilde gerçekleştirmeyi sağlıyor. Yerleşik şifreleme, çökmeye karşı koruma ve basitleştirilmiş veri yedekleme sayesinde güvenlik konusunda da iddialı özellikler sunuyor. 4K video çağına ayak uyduran macOS, H.265 formatı sayesinde videoların görüntü kalitesini korurken dosya boyutunu yüzde 40 oranında sıkıştırabiliyor.

Yeni Metal 2 ile grafik performansında da önemli geliştirmeler yapılıyor. macOS’ta yerleşik olarak bulunan grafik teknolojisi, uygulamaların GPU’nun gücünden tam olarak faydalanabilmesine olanak sağlıyor. Sadece grafik performansı artırılmıyor aynı zamanda yapay zeka uygulamaları ve sanal gerçeklik uygulamalarının da daha iyi çalışması mümkün hale geliyor.

macOS High Sierra, geliştiricilerin yeni Retina 5K ekranlı iMac’i, 2017 yılı sonunda satışa sunulacak yeni iMac Pro’yu veya harici bir GPU ile çalışabilen Mac’lerde sanal gerçeklik gözlüklerinin kullanımına olanak sağlıyor.

Fotoğraf uygulamasında birçok yenilik yapılıyor ve fotoğrafları bulmak kolaylaşıyor. Ayrıca yeni fotoğraf düzenleme seçenekleriyle çok hızlı bir şekilde fotoğraf üzerinde değişiklikler yapılabiliyor. 3. parti uygulama desteğiyle bir fotoğraf hızlıca farklı bir uygulamaya aktarılabiliyor ve burada düzenlemeler gerçekleştirilebiliyor.

Safari de önemli yeniliklerden nasibini alıyor. Bir internet sayfası açınca otomatik olarak oynatılmaya başlanan videolar yeni Safari’de tarih oluyor. Ayrıca bir ürünü incelediğinizde o ürünün reklamının tüm sayfalarda boy boy görünmesi de engelleniyor. İnternet sitesi Safari’nin okuyucu modunu destekliyorsa otomatik olarak bu şekilde sitenin açılması sağlanabiliyor. Böylece reklamsız ve akıcı bir internet deneyimi yaşanıyor.

Yeni macOS High Sierra sonbahar aylarında ücretsiz olarak yayınlanacak.