reklamı kapat

POPÜLER

Apple’dan iMac ve MacBook Pro için harici ekran kartı desteği

WWDC 2017‘nin profesyoneller için en heyecan verici duyurularından biri belki de harici ekran kartı desteğiydi. Apple mevcut donanımını daha da güçlendirmek isteyenler için harici ekran kartı aparatını ortaya çıkardı.

Advertisement

Hatırlarsanız Razer CES 2016’da masaüstü bilgisayar performansını dizüstü bilgisayarda yaşamak isteyenler için harici tak kullan masaüstü ekran kartı donanımı Razer Core‘u tanıtmıştı. Şimdi Apple’dan da benzer bir hamle geldi. Yeni işletim sistemi macOS High Sierra ve Metal 2 ile beraber profesyoneller için çok daha donanımlı bir çalışma alanı sunan Apple, özellikle artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik alanlarında çalışmak isteyenler için harici donanım desteği sunmayı da ihmal etmiyor. Ek olarak grafik gücüne ihtiyaç duyabilecek kullanıcılar için duyurulan harici ekran kartı aparatı şimdilik geliştirici kiti olarak sunuluyor. Thunderbolt 3 bağlantılı aparatta AMD’nin Radeon RX 580 grafik kartı ve USB Type-C hub yer alıyor.

Radeon RX 580 şu an AMD’nin en üst düzey ekran kartları arasında yer alıyor. HTC Vive ve Oculus Rift gibi sanal gerçeklik pazarının son teknolojiyle donatılmış modelleri için bütçe dostu grafik kartı alternatiflerinden biri olan Radeon RX 580 yüksek performans vadediyor.

Apple’ın harici grafik kartı External Graphics Developer Kit ismiyle kayıtlı Apple Geliştirici Programı üyeleri için 600 dolar karşılığında satışa sunuluyor.