reklamı kapat

POPÜLER

KVKK duyurdu: Martı İleri Teknoloji

Martı, ABD’li yapay zekâ şirketi Zoba’yı satın aldı

Türkiye’den çıkan teknoloji şirketlerinden Martı, bugün resmi olarak duyurulduğu kadarıyla ABD’li yapay zekâ şirketi Zoba’yı satın aldı.

Burada Bloomberg tarafından aktarıldığı kadarıyla Martı, dünya genelinde iki tekerlekli elektrikli araç operasyonları için Zoba şirketini satın aldı. ABD’deki Massachusetts Institute of Technology (MIT) ve Harvard mezunları tarafından kurulan Boston merkezli Zoba’nın yapay zeka destekli yazılım platformu, söylendiği kadarıyla iki tekerlekli elektrikli araç operatörlerinin gelirlerini artırmasına ve saha operasyon maliyetlerini düşürmesine olanak tanıyor. Bu stratejik hamle, Martı’nın operasyonel verimliliğini artırma yolculuğunda önemli bir kilometre taşı olarak görülüyor. Zoba’nın gelişmiş talep tahmin algoritmaları sayesinde, araçların nereye konumlandırılacağı ve operasyonel görevlerin ne zaman gerçekleştirileceği dinamik olarak optimize edilerek sürüş sayısının maksimize edilmesi ve araç operasyonel verimsizliklerinin en aza indirilmesi hedefleniyor. Martı, Zoba ile Ekim ve Kasım 2023’te gerçekleştirdiği pilot projede, Zoba yazılımının kullanımı sayesinde araçlarının sürüş sayısında artış sağladı ve bu durum şirketin kârlılığına olumlu katkı sundu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Martı’nın kurucusu Oğuz Alper Öktem, iki tekerlekli elektrikli araç operasyonlarının gelirlerini artırma ve maliyetlerini düşürme çabaları kapsamında, birkaç optimizasyon yazılımı sağlayıcısı ile pilot projeler gerçekleştirdiklerini bildirdi. Öktem, Zoba’nın yazılımını kullanarak en iyi sonuçları elde ettiklerini kaydederek, şu açıklamalarda bulundu: “Sürücülerimiz için araçlarımızın kullanılabilirliğini artırma ve saha operasyon maliyetlerimizi düşürme çabalarımızda en iyi sonuç veren yapay zeka destekli bu yazılımı bünyemize katmaktan heyecan duyuyoruz. Zoba’nın yazılımı, başlangıçta iki tekerlekli elektrikli araç operasyonlarını optimize etmek için oluşturulmuş olsa da Martı olarak bu sağlam temel üzerinden yolculuk paylaşım operasyonlarımızın tümünü daha da geliştirmeyi planlıyoruz.”

Martı gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER