reklamı kapat

POPÜLER

Apple Watch Ultra 2

Masimo CEO’su: “Apple, Watch merkezli patent ihlalini yazılım güncellemesi ile çözemez.”

Apple, yakında ABD merkezli olarak Watch Series 9 ve Watch Ultra 2 satışlarını durduracak. İşte bu konuda yeni bir açıklama var.

Kaçıranlar için sağlık odaklı teknoloji şirketi Masimo ile çok uzun zamandır süren patent anlaşmazlığı nedeniyle Apple, bu hafta içerisinde (Spesifik olarak 21 Aralık) ABD merkezli olarak Watch Series 9 ve Watch Ultra 2 satışlarını durduracak. Apple Watch’larda kullanılan ve kandaki oksijen oranını ölçen sensörü merkeze alan olayda, Apple’ın ITC (ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu) tarafından Masimo’nun patentlerini ihlal ettiğine karar verilmiş durumda. Bu durum yıl sonunda satışların ciddi olarak arttığı göz önüne alındığı zaman teknoloji devi için çok büyük bir darbe anlamına geliyor, kısa süre önce ortaya atılan bir iddiaya göre Apple ABD’deki ithalat yasağını aşmak adına bir yazılım güncellemesi geliştiriyor. Apple mühendislerinin şu an cihaz satışlarını kalıcı olarak durdurmak zorunda kalmamak için, Apple Watch’taki kan oksijen sensörü algoritmalarını değiştirmek adına adeta yarıştığı belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Masimo patentlerini ihlal ettiği aktarılan teknolojiyi kaldıracağı düşünülen güncelleme, ne zaman gelecek henüz belli olmuş değil ancak konuda bir açıklama yapan Masimo CEO’su Joe Kiani, Apple’ın patent ihlal sorununu yazılımla çözebileceğine inanmıyor. Kiani’ye göre ortada yazılımsal değil donanımsal bir patent ihlali bulunuyor. Bu konuda, “Bunun işe yarayacağını sanmıyorum – yaramamalı da – çünkü patentlerimiz yazılımla ilgili değil.” diyen yöneticinin, ABD’de “Watch” satışlarını yasaklatmak için tam 60 milyon dolar harcadığı aktarılıyor.

Apple Watch haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: GMC imzalı kaslı elektrikli bisiklet HUMMER EV

İLGİLİ HABERLER