reklamı kapat

POPÜLER

Apple Watch Ultra 2

Biden yönetimi ABD’deki Apple Watch satış yasağını kaldırmamaya karar verdi

 - Güncelleme: 26 Aralık 2023 16:31

Biden yönetimi ABD’deki Apple Watch satış yasağını kaldırmamaya karar verdi. Apple bir süredir iki farklı modelini satamıyor.

Kaçıranlar için sağlık odaklı teknoloji şirketi Masimo ile çok uzun zamandır süren patent anlaşmazlığı nedeniyle Apple şu an ABD merkezli resmi satış kanallarında Watch Series 9 ve Watch Ultra 2 satışı yapamıyor. Apple Watch’larda kullanılan ve kandaki oksijen oranını ölçen sensörü merkeze alan olayda, Apple’ın ITC (ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu) tarafından Masimo’nun patentlerini ihlal ettiğine karar verilmiş durumda. Bu durum nedeniyle internet yanında fiziksel mağazalarda da satış yapamayan Apple, yönetimden de istediğini alamadı. Bugün çıkan haberlere göre Biden yönetimi ABD’deki Apple Watch satış yasağını kaldırmamaya karar verdi. Bu durum şirket için bir kötü haber daha oldu ve bu konuda, “Dikkatli istişarelerin ardından Katherine Tai, ITC’nin kararını tersine çevirmemeye karar verdi” denildi. Kısa süre önce ortaya atılan bir iddiaya göre Apple ABD’deki ithalat yasağını aşmak adına bir yazılım güncellemesi geliştiriyor. Apple mühendislerinin şu an cihaz satışlarını kalıcı olarak durdurmak zorunda kalmamak için, Apple Watch’taki kan oksijen sensörü algoritmalarını değiştirmek adına adeta yarıştığı belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Masimo patentlerini ihlal ettiği aktarılan teknolojiyi kaldıracağı düşünülen güncelleme, ne zaman gelecek halen belli olmuş değil ancak konuda geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapan Masimo CEO’su Joe Kiani, Apple’ın patent ihlal sorununu yazılımla çözebileceğine kesinlikle inanmadığını belirtmişti. Kiani’ye göre ortada yazılımsal değil donanımsal bir patent ihlali bulunuyor. Bu konuda, “Bunun işe yarayacağını sanmıyorum – yaramamalı da – çünkü patentlerimiz yazılımla ilgili değil.” diyen yöneticinin, ABD’de “Watch” satışlarını yasaklatmak için tam 60 milyon dolar harcadığı aktarılıyor.

Apple Watch haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: GMC imzalı kaslı elektrikli bisiklet HUMMER EV