reklamı kapat

POPÜLER

Matthew Kasırgası gelecek felaketlerin habercisi [Video]

Son 10 yılın en güçlü kasırgası olan ve yüzlerce insanın hayatını kaybetmesine neden olan Matthew Kasırgası, gelecek felaketlerin habercisi niteliğinde. İklim bilimci Kerry Emanuel açıklamalarında oldukça karamsar bir tablo çiziyor.

Atlas Okyanusu’nda meydana gelen Matthew Kasırgası Haiti başta olmak üzere Jamaika, Küba, Dominik Cumhuriyeti ve Bahamalar’ı etkiledi. Amerika’nın güneydoğusunda da etkili olan kasırga Florida olmak üzere Georgia, Güney Karolina ve Kuzey Karolina’yı da tehdit ediyor. Kasırga nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısı ise 900‘e ulaştı. Şiddeti neredeyse saatte 300 km‘yi bulan kasırganın birleşik devletlerde izlediği yol üzerinde sayısız evin yanı sıra iki nükleer santralın bulunduğu toplam 12 enerji santralı ve petrol rafinerileri bulunuyor. Bu süreçte yaşanan maddi kayıp ise milyar dolarlar ile telaffuz ediliyor.

matthewhurricanemain
Şüphesiz son yılların en büyük kabusları arasında yer alan bu afetin “doğal” olduğunu söyleyebilmek maalesef pek mümkün değil. Birkaç hafta önce küçük bir tropikal hava olayı olarak nitelendirilen Matthew sadece 36 saat sonra uzmanları da şok ederek 5. kategori bir kasırgaya dönüştü. Bu hafta içerisinde ise Haiti’nin 1964 yılından beri gördüğü ilk 4. seviye kasırga haline geldi. Ve Matthew bugün ise kayıtlara son 10 yılın en büyük felaketi olarak geçiyor. Peki uzmanları bile şaşkınlık içerisinde bırakan Matthew nasıl bu kadar kısa sürede bu hale geldi.


İnsanların atmosfere bıraktığı her geçen gün artan karbon salınımı bunun en başlıca nedenleri arasında yer alıyor. Özetle sadece fırtınayı suçlamak anlamsız bir hal alıyor. İklim bilimci Kerry Emanuel;” Bilimin çok basit kuralları vardır. Eğer havada daha fazla su buharı varsa daha çabuk yoğunlaşıp yağmura dönüşür ve normalden daha sıcaklıkta olan sular fırtınaları besleyen güç noktalarını oluşturur. Bu sadeye ortaya çıkan fırtına veya kasırga daha etkili ve daha uzun süreli meydana gelir.” diyerek havaya salınan zehirli gazların bu süreçte ne denli etkili olduğunu belirtti. Bir diğer önemli veriyi paylaşan Emanuel, geçtiğimiz yıl yapılan ölçümler sonucu okyanus sıcaklığında gelmiş geçmiş en yüksek değerin elde edildiğini söylerken, günümüzde Karayipler çevresindeki seviyenin rekor düzeye yaklaştığını açıkladı. Hala bariz olarak küresel ısınmanın sinyallerini aldıklarını belirten Kerry Emanuel, sürecin böyle devam etmesi ile birlikte gelecekte bu tarz şiddetli ve yıkıcı doğa olaylarının çok daha fazla meydana geleceğinin de altını çizdi.

VİDEO

İLGİLİ HABERLER