reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes Tesla’nın en büyük rakibi olmaya hazırlanıyor

Tesla Motors şirketinin kurulmasında pay sahibi olan, hatta zamanında yaptığı yatırım sayesinde şirketi batmaktan kurtaran Mercedes’in çatı şirketi Daimler, Mercedes markasıyla elektrikli otomobil üreticisinin en büyük rakiplerinden biri olmaya hazırlanıyor.

Elektrikli otomobil pazarına henüz tam manasıyla giriş yapamayan Mercedes, son zamanlarda bu alanda BMW ile aynı stratejiyi izliyor. Yeni elektrikli şasisiyle birlikte gelecekteki tüm Mercedes modellerinin tamamen elektrikli versiyonlarını da üreteceğini duyuran şirket, artık işleri biraz daha kızıştırma niyetinde. Yeni bir elektrikli sedanla öncelikle “kendi yoluna” bakacak olmakla birlikte işin ucunda elbette bu alanın öncüsü Tesla’yı geçmek var.

Motoring web sitesine konuşan Mercedes-Benz Avustralya sorumlusu David McCarthy’nin açıklamalarına göre, söz konusu hamle çok geç gelmeyecek. İlk etapta eylül ayındaki Paris Otomobil Fuarı’nda konsept olarak sergilenecek olan Mercedes’in elektrikli sedanı, en geç 2018 yılında yollarda olacak.

Otomobilin özellikleri, hangi Mercedes modeline dayanacağı veya yepyeni bir model mi olacağı henüz belli değil. Ancak ilk etapta 480 kilometrelik bir menzil planlanıyor ki bu da Tesla’yı şimdiden tedirgin edecek bir haber. Ayrıca otomobilin B-Serisi EV ve Smart ForTwo ED gibi kısıtlı bir kitleye hitap etmek yerine çok daha geniş kitlelere ulaştırılması bekleniyor. Dolayısıyla fiyat anlamında Tesla Model S’e yakın bir şeyler bekleyebiliriz.