reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes Unimog’u hayallerinizin karavanına dönüştüren proje: Bimobil EX 435 Expedition

Almanya merkezli geliştirici Bimobil tarafından geliştirilen dönüşüm projesi, bir canavarın sırtına taşınabilir bir ev yüklenmesiyle sonuçlanıyor.

Otomobil dünyasına çok fazla yakın olmayan bir kişiye “Unimog” denildiği zaman aklında ne canlanabilir? Mitolojik bir canavar? Yırtıcı bir hayvan? veya 365 gün güneşten mahrum kalmış bir dağın keşfedilmemiş noktasındaki bir mücevher? Neyse ki biz otomobil tutkunlarına çok uzak olmayan bir kelime olan Unimog, bahsetmekte olduğumuz tüm bu sıfatları taşıyan gerçek bir canavar olarak akıllarımızdaki yerini koruyor. Söz konusu aşılması gereken bir arazi olduğunda hiç tereddüt etmeden ormanın derinliklerine kadar bize eşlik edebilecek olan Unimog, eşlik etme kısmını sonradan eklenen bazı parçalarla çok daha “sıcak” şekilde hissettirmekten de geri kalmıyor. Tabii ki bu sıcaklığı hissetirecek yegane ekipman bir karavan projesi ve Almanya merkezli Bimobil ekibi böylesine bir hayale sahip olanların tüm düşüncelerini gerçeğe dönüştürmek adına karşımıza EX 435 Expedition‘u çıkartıyor.


Sonda söyleyeceğimizi başta söyleyerek girişimizi yapalım. Bimobil EX 435 Expedition projesi 377.000 euroluk yurt dışı satış fiyatıyla böylesine bir aracın hayalini kulan binlerce kişi arasından sayılı bir kesimin erişebileceği bir proje. Fiyatını gördüğümüzde bizim de yüzümüzde biraz ekşitme yaratan araç, sizi incelemekten alı koymamak adına diğer tüm detaylarıyla ahtapot misali yakalayıp kendisine çekmeyi başarıyor. İçerisine geçmeden önce projede kullanılan Unimog’un güç ünitesinden bahsedelim. Kaputunun altında 5.1 litrelik dört silindirli makinenin görev yaptığı araç 228 beygir güç ve 900 Nm tork değerlerini kullanıcısının hizmetine sunuyor. Bu değerler sekiz ileri değerli özel şanzıman üzerinden dört tekerleğe aktarılıyor. Arazi kabiliyetinde görünüşünün ötesinde bir deneyim vadeden projede, sürücünün zemin koşullarına göre değiştirmek için lastik basınçlarını hızla ayarlamasını sağlayan bir lastik şişirme sistemine yer veriliyor ki benzer bir sistemi 6×6 G-Serisi‘nde de görmüştük.


Toplamda 7.000 milimetre uzunluğa, 2.480 milimetre genişliğe ve 3.600 milimetre yüksekliğe sahip olan Bimobil EX 435 Expedition’ın içerisinde, kullanıcısının tüm isteklerini karşılayacak parçalara yer veriliyor. Tam donanımlı bir mutfak, ayrı bir duş kabini bulunan banyo, oturma odası niteliğinde koltuklar, klima, televizyon gibi parçalarla donatılan kabinde 300 litrelik temiz su saklama alanı ve su ısıtma sistemi gibi parçalar da es geçilmemiş. Dudak uçuklatan fiyatına rağmen her parçasına bakmaktan keyif aldığımız bir mode proje olarak akıllarımıza kazınan Bimobil EX 435 Expedition ile belki bir gün karşılaşabiliriz, kim bilir…