reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes ve Google bir ilke imza atmaya hazırlanıyor

Mercedes, CES 2017 kapsamında demo olarak tanıtımını gerçekleştireceği sisteminin ilk bilgileri ortaya çıktı.

Yeni nesil otomobil teknolojileri, artık kullanıcını deneyimlerini yeni bir boyuta taşıyor. Otomobil üreticilerinin organizasyonlar dahilinde tanıttıkları modellerinin tasarım ve motor özelliklerinin yanı sıra en çok vurgu yaptığı özellikler gelişmiş asistan ve multimedya sistemleri oluyor. “Bağlanılabilirlik” bu kelime, elektrikli otomobillerle birlikte son zamanlarda karşımıza en çok çıkan özellikler arasında. Motor teknolojilerinin yanı sıra donanım geliştirmeleriyle otomobil endüstrisinde ilklere imza atan Mercedes, bu konuyla ilgili de adını ilkler arasında yazdırma amacında.

mercedeshome
Proje kapsamında Google ile geliştirme çalışmaları yürüten Mercedes, CES 2017 kapsamında demo versiyonuyla kullanıcıların karşısına çıkaracağı sisteminin ilk ipuçlarını verdi. Google’ın, IOS’te sunulan Siri’ye rakip olarak çıkardığı Google Assistant ve bunun ev ayağı olan Google Home ile entegre olarak çalışması planlanan sistemle birlikte Mercedes’in geliştirdiği sistem kullanıcılara evlerinden araç bilgilerine erişim imkanı sağlayacak. Örneğin kullanıcılar, sesli komut yöntemiyle “Arabamı kilitledim mi?” sorusunu Google Home sistemine yönelttiğinde sistem Mercedes’in geliştirdiği asistanla iletişime geçerek istenilen bilgilere ulaşabilecek. Buna ek olarak ilk aşamada aracın kilometre ve servis süresi ve gibi bilgilerine de erişim sağlanabilirken “Mercedesimi hazırla” seçeneğiyle aracın sürüş öncesi kullanıcı tarafından belirlenen kriterlere getirilmesi sağlanıyor.

Mercedes’in asistan sisteminin uzun vadedeki planıysa, Apple Watch başta olmak üzere geçtiğimiz süreçte tanıttığı door-to-door navigasyonu bu ekosisteme dahil etmek. Bu sayede evden verilen konuma bilgisine aracın içerisine girdikten ve ayrıldıktan sonra tekrar ekstra bir işlem yapmaya gerek kalmadan erişme imkanının sunulması planlanıyor. Tamamen ses komutları üzerine geliştirilecek olan sistemin kısa vadede sunulması pek mümkün gözükmese de Ocak ayı içerisinde düzenlecek CES 2017 etkinliğini iple çekmemize vesile oldu bile.

Bonus Video: Google Home