reklamı kapat

POPÜLER

Elektrikli Mercedes-Benz G-Class

Elektrikli Mercedes-Benz G-Class için tarih belli oldu: “24 Nisan”

 - Güncelleme: 08 Nisan 2024 19:43

Gerçekten çok uzun zamandır geliştirilen tamamen elektrikli Mercedes-Benz G-Class ile çok yakında tam olarak tanışacağız.

Elektrikli Mercedes-Benz G-Class ile yapılan açıklamaya göre Pekin Otomobil Fuarı kapsamında, spesifik olarak da 24 Nisan tarihinde resmi olarak tanışacağız. Araç için bundan önce bir video gelmiş, yukarıda izleyebileceğiniz İsveç’te çekilen videoda elektrikli G-Class direkt olarak şirket CEO’su Ola Källenius tarafından kontrol edilmişti. Düşük sıcaklıklara oldukça dayanıklı olduğu belirtilen arazi aracı ile paylaşılan dikkat çekici videoda, bir tank dönüşü / G dönüşü de yapılıyor. Bu mod aktif edildiği zaman araç motorlarını ayarlayarak olduğu yerde 360 derece dönebiliyor ve bu donmuş göl üzerinden oldukça kolay şekilde yerine getiriliyor. Araç bunu istenirse toprak ya da asfalt zeminde de yapabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mercedes-Benz G-Class için ufak bir versiyon da yolda bulunuyor. Mercedes-Benz, 2024’ün başında 2026 yılında pazara normalden daha ufak boyutlu bir G-Class versiyonu çıkaracak haberiyle gündeme gelmişti. Adının halen kesin olmasa da GLG-Class olabileceği iddia edilen bu araç, daha ufak boyutlu olmasıyla çok daha fazla kişiye hitap edebilir, şehir içi kullanımı özelinde daha rahat bir seçenek olabilir denilmişti.

Bu araç Almanya merkezli Munich Motor Show kapsamında ise resmen doğrulanmıştı. Mercedes-Benz CEO’su Ola Källenius, CNBC’ye verdiği demeçte bahsi geçen daha ufak Mercedes-Benz G-Class modelinin birkaç yıl içinde geleceğini söylemişti.

Daha önce çıkan bilgilerde MMA platformunu temel alacak model, 2026 yılında lanse edilecek olmasına rağmen sadece elektrikli olmayacak denilmişti. O zaman kaynaklar ufak G-Class için tamamen elektrikli yanında içten yanmalı motor seçenekleri de sunulacak demişti.

İşte bu araç daha sonra netlik kazanmış ve içten yanmalı motor öldürülmüştü. Mercedes-Benz teknik şefi Markus Schaefer, kısa süre önce öğrendiğimiz kadarıyla CES 2024’te aracın sadece elektrikli olarak yollara çıkarılacağını resmen açıklayarak doğruladı.

500 km’ye kadar menzil getireceği iddia edilen aracın arkasındaki itici gücün başından bu yana direkt olarak Ola Kallenius olduğu biliniyor. Söylendiği kadarıyla Kallenius ikonik G-Serisi’nde sunulacak daha kompakt bir versiyonun marka başarısına önemli bir katkı sağlayacağına inanıyor.

CEO bundan haklı çünkü mevcut G-Class, çok yüksek fiyatlarına rağmen en çok talep gören Mercedes araçlar arasında olmaya devam ediyor. Bu aracı tüketiciler birçok ülkede ancak uzun süre sıra bekleyerek alabiliyor.

Mercedes-Benz G-Class yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’den yeni PS5 oyun kumandası

İLGİLİ HABERLER