reklamı kapat

POPÜLER

Elektrikli Mercedes-Benz G-Class

Elektrikli Mercedes-Benz G-Class ile donmuş göle çıkıldı [Video]

Gerçekten çok uzun zamandır geliştirilen tamamen elektrikli Mercedes-Benz G-Class ile donmuş göle çıkıldı.

Yukarıda izleyebileceğiniz İsveç’te çekilen videoda elektrikli Mercedes-Benz G-Class direkt olarak şirket CEO’su Ola Källenius tarafından kontrol ediliyor. Sunucu olarak Marie Serneholt’un olduğu içerikte, aracın geliştirme sürecinde yer alan Anne Knierim de karşımıza çıkıyor. Düşük sıcaklıklara oldukça dayanıklı olduğu belirtilen arazi aracı ile paylaşılan dikkat çekici videoda, bir tank dönüşü / G dönüşü de yapılıyor. Bu mod aktif edildiği zaman araç motorlarını ayarlayarak olduğu yerde 360 derece dönebiliyor ve bu donmuş göl üzerinden oldukça kolay şekilde yerine getiriliyor. Araç bunu istenirse toprak ya da asfalt zeminde de yapabiliyor. Üretim versiyonu yıl bitmeden önce tanıtılacak araç, satışa ise 2025 yılında çıkarılabilir. Bu arada Mercedes-Benz G-Class için ufak bir versiyon da yolda bulunuyor. Mercedes-Benz, 2024’ün başında 2026 yılında pazara normalden daha ufak boyutlu bir G-Class versiyonu çıkaracak haberiyle gündeme gelmişti. Adının halen kesin olmasa da GLG-Class olabileceği iddia edilen bu araç, daha ufak boyutlu olmasıyla çok daha fazla kişiye hitap edebilir, şehir içi kullanımı özelinde daha rahat bir seçenek olabilir denilmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu araç Almanya merkezli Munich Motor Show kapsamında ise resmen doğrulanmıştı. Mercedes-Benz CEO’su Ola Källenius, CNBC’ye verdiği demeçte bahsi geçen daha ufak Mercedes-Benz G-Class modelinin birkaç yıl içinde geleceğini söylemişti.

Daha önce çıkan bilgilerde MMA platformunu temel alacak model, 2026 yılında lanse edilecek olmasına rağmen sadece elektrikli olmayacak denilmişti. O zaman kaynaklar ufak G-Class için tamamen elektrikli yanında içten yanmalı motor seçenekleri de sunulacak demişti.

İşte bu araç daha sonra netlik kazandı ve içten yanmalı motor öldürüldü. Mercedes-Benz teknik şefi Markus Schaefer, kısa süre önce öğrendiğimiz kadarıyla CES 2024’te aracın sadece elektrikli olarak yollara çıkarılacağını resmen açıklayarak doğruladı.

500 km’ye kadar menzil getireceği iddia edilen aracın arkasındaki itici gücün başından bu yana direkt olarak Ola Kallenius olduğu biliniyor. Söylendiği kadarıyla Kallenius ikonik G-Serisi’nde sunulacak daha kompakt bir versiyonun marka başarısına önemli bir katkı sağlayacağına inanıyor. CEO bundan haklı çünkü mevcut G-Class, çok yüksek fiyatlarına rağmen en çok talep gören Mercedes araçlar arasında olmaya devam ediyor. Bu aracı tüketiciler birçok ülkede ancak uzun süre sıra bekleyerek alabiliyor.

Mercedes-Benz G-Class yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’den yeni PS5 oyun kumandası

İLGİLİ HABERLER