reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes’in Formula 1 teknolojisi pist dışına çıkıyor

Mercedes Formula 1 ekibi önümüzdeki süreçte üretecekleri süperspor modelinde F1 teknolojisi ile üretilen motor kullanılacağını duyurdu.

Süperspor model üreticilerinin bu ligdeki amansız mücadelesini izlemek otomobil tutkunlarına büyük keyif veriyor. Ferrari, Lamborghini, Aston Martin, Bugatti gibi örneklerini artırabileceğimiz birçok marka müthiş bir rekabet içerisinde. Mercedes’in bu sınıf için üreteceği modelde F1 yarışlarında kullanılan teknolojiye yer verileceğini açıklaması rekabeti bir adım daha öteye götürecek.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Formula 1 Belçika Grand Prix’inde ekibin üst seviye yetkililileri Mercede-AMG ekibinin Ferrari LaFerrari, Porsche 918 ve Bugatti Chiron gibi modellerle baş edebilecek seviyede bir süperspor modelinin üretimi üzerine çalışma düşündüğünü doğruladı. Birkaç yıl evvel Mercedes-AMG ortaklığının konsept bir ürünü olan (fotoğraflarda gördüğünüz) AMG Vision Grand Tourismo modeli gün yüzüne çıkmıştı.

AMG-Petronas ekibi, Formula 1’de Lewis Hamilton ve Nico Rosberg‘in araçlarında kullandığı V6-turboşarj destekli 1,6 litre hacminde W07 kodlu motoru bu yeni nesil süperspor modelde kullanmayı düşünüyor. Eklenecek olan yeni güç üniteleri ve teknoloji ile Mercedes-AMG ekibi bu motordan 1000-1500 beygir arasında bir güç elde etmeyi amaçlıyor. Bu tarz performans değerlerinin V12 motorlardan alındığını düşünürsek bu hacimde bir motordan bu değerleri elde etmek şüphesiz ki büyük başarı.

2017 yılında 50. yılını kutlayacak olan AMG’nin aracı bu süreçte tanıtmayı planladığı da gelen bilgiler arasında. Araçta kullanılacak malzemelerin karbonfiber alaşım ağırlıklı olacak olmasının ağırlığa pozitif etki edeceği şüphesiz. Aracın maksimumum hızının 355 km/s üzerinde, 0-100 süresinin ise 2,5 saniye altında olması bekleniyor.

VİDEO

İLGİLİ HABERLER