reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes-AMG’nin F1 teknolojisi sokağa taşınıyor

Mercedes, AMG ekibi tamamen Formula 1 platformu üzerine geliştirilecek olan özel bir süpersport model için kolları sıvadı. Mercedes-AMG departmanından gelen haber ise üretilecek olan modelin sokaklara özel olacağı yönünde.

Mercedes-AMG departmanının başında yer alan Tobias Moers üretilecek araç hakkında açıklamalarda bulundu. Mercedes’in yarış platformları dışında ayrıca bir yol otomobili kimliği olduğunu belirten Moers, sokak kuralları çerçevesinde bir süpersport modelin hazırlanacağının altını çizdi. Mercedes-AMG’nin üreteceği modelin, Ferrari‘nin FXXK ve McLaren P1 GTR‘ın seviyesinde olup onların aksine sadece pist üzerinde yer alan bir platform olmayacağının altını çizdi.

mercedesamgf12
Üretilecek olan modelin motor kısmında Formula 1 teknolojisi ile geliştirilmiş 1.6 litre‘lik V6 hybrid motorun yer alması planlanıyor. Şu anda devam etmekte olan Paris Otomobil Fuarı’nda sahne alan Ferrari Aperta gibi üstü açık bir model seçeneğinin de sunulması gündemde. Moers açıklamasının devamında, yapılacak olan emisyon testleri ve motor entegrasyonunun ardından F1’de yer alan komponentlerin araca dahil edileceğini belirtti. Şu an simülasyon aşamasında olan projenin ne zaman somut olarak hayata geçeceği ise henüz kesinlik kazanmadı.