reklamı kapat

POPÜLER

Renault 5

Mermerden üretilen direksiyona sahip elektrikli Renault 5

Zaman zaman karşımıza ilginç otomobil projeleri çıkıyor. Bunların en çok ses getiren güncellerinden birisi çok özel bir Renault 5 oldu.

Renault 5, dünyanın en ikonik otomobil modelleri arasında yer alıyor. 2024 yılında resmi bir adım ile elektrikli temelde geleceğe taşınması beklenen aracı bugün gündeme getiren “Diamant” adı verilen yukarıda görebileceğiniz özel bir sürüm oldu. Bir tasarım aracı olarak doğan Diamant, bu açıdan çok ilginç detaylara sahip. Burada en çok ses getiren, gerçekten mermerden üretilen direksiyon oluyor. Kullanılan malzeme yanında sayfanın altında gördüğünüz şekli de oldukça ilginç olan direksiyon, aracın yaşam alanını tek başına şekillendiriyor. Pembe ile altın renkleri bir araya getiren şirin görünümlü aracın, kristal benzeri farları da dikkat çekici yanları arasında yer alıyor. Kokpitine dikey formda bir akıllı telefon konulması için bölüm eklenen araç için, “sürdürülebilirlik” odağında çevre dostu materyal seçildiği aktarılıyor.

Modern bir çizgiye sahip aynaları yanında iç ve dış kapı kolları da çok dikkat çekici tasarlanan Diamant, aktarıldığı kadarıyla dışında bir parmak izi sensörü taşıyor. Kapıları ancak kayıtlı parmak izi algılandıktan sonra açılabilen Renault 5 Diamant, önünde Renault ile tasarımcı Pierre Gonalons’un logosunu bir araya getiren özel bir amblem taşıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Renault 5 Diamant aktarıldığı kadarıyla tamamen elektrik temeline kurulmuş ancak bu konuda herhangi bir teknik detay paylaşılmıyor. Böyle bir aracın elbette geniş çaplı satış bir amacı bulunmuyor.

-Araçtaki mermer direksiyon, daha önce gördüğümüz hiçbir direksiyon tasarımına benzemiyor-

İlgi çekici Renault 5 projesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması