reklamı kapat

POPÜLER

Meta

Meta, “Llama 3” ve “Meta AI” temelinde önemli duyurular yaptı

WhatsApp, Instagram ve Facebook’un çatı şirketi Meta, bugün “Llama 3” ve “Meta AI” temelinde önemli duyurular yaptı.

Meta mühendisleri tarafından hazırlanan Llama 2, eğer bilmiyorsanız birçok benzerinden farklı olarak açık kaynak tasarlanan yani üzerinde istenildiği gibi çalışılabilen “ücretsiz” bir büyük dil modeli yani LLM olarak çok ses getirmişti ve model ilk aşamada 7 milyar, 13 milyar ve 70 milyar parametre destekli üç farklı sürüme sahipti. Bugün tanıtılan yeni sürüm Llama 3 ile iki farklı sürümü olan bir aile karşımıza çıkıyor, “Llama 3 8B” sürümü 8 milyar parametre, “Llama 3 70B” ise 70 milyar parametre kapasiteyle geliyor. Açık kaynak yeni model elbette daha gelişmiş bir deneyim sunuyor, açık kaynaklı yapıdaki mevcut altyapıların en iyisi olarak öne çıkarılıyor ve destek verdiği sohbet modellerinin yeteneklerini ciddi şekilde geliştiriyor. Bugün ayrıca Llama 3 temelli ChatGPT benzeri sohbet botu Meta AI daha fazla konumda kullanıma sunulmaya da başlandı. Henüz her ülkede açık değil ancak Meta AI ile artık Instagram, Facebook, WhatsApp ve Messenger‘ın arama kutusu üzerinden etkileşim kurulabiliyor. Asistan kişilere ChatGPT gibi hemen her konuda yardımcı olabiliyor, sorularını cevaplayabiliyor ya da kişilerin yerine içerikler / görseller üretebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bugün WhatsApp için de bir duyuru yapıldı. Meta, WhatsApp’a gerçek zamanlı yapay zeka ile görüntü oluşturma özelliği ekledi. Firma bu konuda şunu yazdı: “WhatsApp son altı ay içinde, Meta AI ile bire bir ve grup sohbetleri için sınırlı testleri ve yapay zekayla çıkartma oluşturmayı destekledi. Meta AI tarafından sunulan her şeyi doğrudan WhatsApp’ın içinde daha fazla insanın keşfedebilmesi için çok sıkı çalışıyoruz. Bugün Meta AI hem kademeli olarak kullanıma açacağımız çok sayıda yükseltmeye kavuştu hem de ondan fazla ülkede kullanıma sunuldu.

  • -Daha Fazla Yer: Meta AI şu anda ABD’de İngilizce olarak kullanılabiliyor ve artık Avustralya, Kanada, Gana, Jamaika, Malavi, Yeni Zelanda, Nijerya, Pakistan, Singapur, Güney Afrika, Uganda, Zambiya ve Zimbabve dahil olmak üzere ondan fazla yeni ülkede İngilizce olarak kullanıma sunuluyor.
  • -Meta AI ile Arayın veya Sorun: Artık sohbetlerinizin en üstündeki arama özelliğinden Meta AI’ya soru sorabilirsiniz. Siz yazmaya başlayın, Meta AI da size seçmeniz için öneriler sunsun veya sorunun tamamını sormak için yazmaya devam edin. Spor, eğlence ve güncel etkinliklerle ilgili cevaplar, önde gelen arama sağlayıcıları tarafından verilmektedir.
  • -Anında Görsel ve Video: Bundan böyle bir görseli hayal edebilir ve anında görünmesini sağlayabilirsiniz. Her birkaç harf gerçek zamanlı olarak yeni bir görselin ortaya çıkmasına yardımcı olacak ve hatta paylaşabileceğiniz bir oluşturma videosu sunacak. Bu teknoloji, Meta AI’ın bugün yayınlanan en son görsel modellerine dayanıyor.”

Meta Llama 3 duyuruları yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması

İLGİLİ HABERLER