reklamı kapat

POPÜLER

Metroid: Other M

Yıllar öncesinde platform türünün mükemmel bir örneği olarak ortaya çıkan Metroid serisi, asıl atılımını Gamecube’da gerçekleştirmişti. FPS türüne geçen Metroid, platform öğelerini ve son derece zekice hazırlanmış bulmacaları sıkı bir aksiyonla aynı potada eriterek herkesin beğenisini kazanmıştı. Serinin bu son oyununda ilk kez farklı eller tarafından yaratılan bir yapımla karşılaşıyoruz. Oynanış sistemi de epeyce değişmiş ama aynı heyecan ve kalite yerinde duruyor. Serinin bu on birinci bölümünde Samus yine bambaşka gezegenlerde ilginç maceralara atılıyor.

GALAKSİNİN BAŞKA TARAFI
Other M, birinci kişi shooter, üçüncü kişi aksiyon, macera ve platform öğelerini aynı bünyede toplayan son derece kaliteli bir oyun. Adeta bir sanat eseri kıvamındaki bölümlerde hem savaşacak, hem de yolunuzu bulmaya çalışacaksınız. Kontrol sistemi dışındaki en büyük yenilikse diğer Metroid oyunlarının aksine karakterlerin artık gerçek anlamda işleniyor olması. Örneğin, artık oyunda seslendirme var, son derece kaliteli ara sahneler var. Bu nedenle senaryo işlenişi diğer Metroid oyunlarına göre çok daha ileride. Karakterlere bağlanıyor ve bir sonraki adımda başlarına neler geleceğini merak ediyorsunuz. Bu, Metroid serisi için belki de bir ilk. Oyun normalde üçüncü kişi kamerasından ya da bir platform oyunu gibi oynanıyor. Oyunu bu şekilde oynarken WiiMote’u klasik bir gamepad’i tutar gibi kullanıyorsunuz. Yani, yatay şekilde… Fakat WiiMote’u ekrana tuttuğunuz zaman hareket algılama sistemi bunu anlıyor ve direkt birinci kişi kamerasına geçiş yapıyorsunuz. Oyun bu haliyle klasik üçlemede olduğu gibi oynanıyor. Düşmanlarınıza kilitlenip onları birinci kişi gözünden haklayabiliyorsunuz.

DİLE GELİN BAKALIM
Üçüncü kişi kamerası oyunun sinematik anlatımını güçlendirmiş açıkçası. Samus’un her türlü akrobatik hareketini görebiliyorsunuz. Ayrıca savaş sistemi de direkt bu yeni kamera açısını destekleyecek şekilde elden geçirilmiş. Düşmana kilitlenip ateşlerden kaçınmak için hareket edebiliyorsunuz. Bu moddayken zıplamak ve manevralar yapmak oldukça şık görünüyor. Bunun etkisini özellikle boss savaşlarında çok daha net bir şekilde hissedebiliyorsunuz. Bölüm tasarımları da daha önce belirttiğimiz gibi son derece akıllıca kotarılmış. Özellikle platform temalı bölümlerde Samus’un hemen her gücünden ayrıca yararlanmanızı gerektirecek alanlar var.

OLMUŞ BU!
Aslına bakarsanız geliştirici ekip değiştiği için bu oyun hakkında oldukça kuşkuluyduk ama karşımıza harika bir yapımla çıktı Nintendo. Oyun değişmiş, kontroller değişmiş, karakterler daha başka işlenmiş ama bu oyun olmuş. Bu oyunu tüm Wii sahiplerine tavsiye ediyoruz.

OYNANABİLİRLİK
-5YILDIZ-

GRAFİK
-4YILDIZ-

EĞLENCE
-4YILDIZ-

SES – MÜZİK
-4YILDIZ-

YAPIMCI
• PROJECT M

DAĞITICI
• NINTENDO

PLATFORM
• WII

İLGİLİ HABERLER