reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft All In One klavye incelemesi

TRACKPAD ETKİSİ

Diyelim ki bilgisayarınızın klavyesi bozuldu ve siz de hepsi bir arada klavye almayı tercih ettiniz. Belki de masaüstü bilgisayarlarda fare kullanmaktansa dizüstü bilgisayarlarda olduğu gibi bir trackpad’e sahip olmak istiyorsunuz… Microsoft All-in-one size eski klavyenizi aratacak mı? Bu kesinlikle nasıl bir kullanıcı olduğunuza göre değişkenlik gösteriyor. Örneğin bilgisayarınızı fazlaca yazı yazmak için kullanıyorsanız işlerinizi rahat bir şekilde görebilirsiniz ancak karşımızda ofis işleri için tasarlanmış bir klavye olmadığını hatırlamak gerekiyor. Peki ya arada sırada oyun oynamayı seven bir kullanıcıysanız? Eğer Civilization tarzında bir strateji oyunu tercih edecekseniz All-in-one işinizi görecektir. Aksi halde oyun klavyesi iddiasına sahip olmayan bu klavyeden pek bir performans beklememek gerekiyor.

Günlük hayatınızda birçok farklı amaç için kullanabileceğiniz bir klavye arıyorsanız All-In-one aradığınız ürün olabilir. Her türlü bilgisayar, Smart TV ve oyun konsoluyla uyumluluğu göz dolduruyor.

Trackpad, fare kullanmak istemeyen kullanıcılara hitap etse de, dizüstü bilgisayarlarda alıştığımız konforu sunmuyor. Bu da genel olarak trackpad içeren tüm kablosuz klavyelerde aynı sebepten kaynaklanıyor. Dizüstü bilgisayar kullanımına alıştığımız için trackpad’in klavyenin sağında değil, yazım tuşlarının hemen altında olmasını arzu ediyoruz. Ancak kablosuz klavyelerde trackpad cihazın sağ kısmında yer alıyor. Bu da trackpad’i kullanırken sağ elimize fazla yüklenmemize neden oluyor. Bir süre sonra sağ elin dış tarafında hafif bir rahatsızlık hissi uyanmaya başlıyor.

Bu kadar bahsettiğimiz trackpad en büyük kolaylığı Smart TV’lerde sunuyor. Cihazı televizyona taktığımız anda ekranda ufak bir fare imleci beliriyor. Bu da izlediğimiz şeylere kumanda eziyetine katlanmadan ulaşmayı sağlıyor. Trackpad yardımıyla çekme, kaydırma ve yakınlaştırma yapmak akıllı telefonlarda olduğu gibi parmak uçlarımıza gelmiş oluyor.

Klavyenin sol tarafından yer alan ses düzeyi ve ses kapama tuşları hem bilgisayarlarda hem de Smart TV’lerde pratik kullanıma olanak sağlıyor. Kısayol tuşlarıysa başlangıçta belirlenen uygulamaları açıyor ancak arzu edenler bu tuşları kişiselleştirebiliyor. Bu sayede en fazla kullanılan uygulamaları bir tuş kadar yakına çekebiliyoruz. İki pille çalışan All-in-one’ın sorunsuz iş görebilmesi için 150 MB’lık bir alana ihtiyaç duyuluyor. 150 tuşa sahip bu klavyenin en büyük eksisi ise kalınlığı ve ağırlığı oluyor. Klavyenizi gittiğiniz yere taşımak istiyorsanız bu ağırlık rahatsız edici olabilir.