reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft Build 2022 Project Volterra

Microsoft Build 2022 konferansında Project Volterra dikkat çekti

Microsoft Build 2022 konferansında önemli duyurular yapıldı. Burada en çok dikkat çekenlerden birisi Project Volterra oldu.

Microsoft Build 2022 geliştirici konferansında firmanın birçok duyurusu oldu. Genelde yazılım odaklı geçen etkinlikte bir donanım da vardı ve karşımıza Project Volterra çıkarıldı. Firmanın Mac mini’yi andıran siyah renkli mini PC’si, Qualcomm ortaklığında hayat bulmuş ve bu açıdan kalbinde Snapdragon işlemciler yer alıyor. Henüz detaylı teknik özellikleri açıklanmayan ancak çoklu kullanıma izin vereceği aktarılan ürün, bir NPU birimine de sahip olacak. Bu çok sayıda giriş çıkış portuna sahip mini PC, son kullanıcıya değil direkt olarak geliştiricilere odaklanıyor. Windows geliştiricileri, firmaya göre bu PC üzerinde yapay zekâ temelli olanlar dahil olmak üzere birçok uygulama ve yazılımı rahatlıkla geliştirebilecek.

Bu PC özelinde ve diğer ARM cihazlar için Visual Studio 2022’nin ARM sürümünü geliştiren, yeni PC’si de Snapdragon temelinde ARM merkezli olan Microsoft, daha önce ARM temelli kendi Surface dizüstü modellerini pazara sunmuştu.

Microsoft Build 2022 Project Volterra

Microsoft Build 2022 kapsamında Windows 11 için de bir duyuru yapıldı. Windows 11’e yakında Microsoft Store üzerinden daha önce indirilen uygulamaların hızlıca yeniden indirilmesine imkân tanıyan bir özellik gelecek. Bu sayede yeni PC’lere geçiş hızlanacak, firmaların Microsoft Store’a uygulama ekleme isteği artacak.

Çünkü bu sayede kişiler yeni bir PC’ye geçtikleri zaman tüm uygulamalarını / yazılımlarını tek tuşla hızlıca tekrar indirebilecek, otomatik yapı sayesinde bazı az kullandıkları yazılımları unutmayacak. Windows 11 için yıl sonunda üçüncü parti widget desteği getirecekleri duyuran Microsoft, Microsoft Build 2022 özelinde OneNote için planlan yeni tasarım güncellemesini de görücüye çıkardı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu arada firma Microsoft Build 2022 kapsamında önemli bir açıklama da yaptı. CEO Satya Nadella tarafından verilen bilgiye göre Xbox Cloud Gaming servisi 26 farklı ülkede 10 milyonda fazla kullanıcıya ulaştı. Bilmeyenler için eski adıyla xCloud olan servis, Xbox oyunlarının internet üzerinden oynanmasına imkân tanıyor. Servisi kullanmak için kişilerin Xbox Game Pass Ultimate abonesi olması ve yüksek hızlı Wi-Fi ya da LTE bağlantıya erişim sağlıyor olması yeterli oluyor. Xbox One, Xbox Series S ve Xbox Series X için de sunulan hizmet, Türkiye’de maalesef açık değil.

Fortnite ve Xbox Cloud Gaming gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Xiaomi imzalı robot köpek CyberDog ile tanışın