reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft da iki aşamalı doğrulama sistemine geçiyor

Microsoft hesaplarına çift aşamalı doğrulama geliyor. Bu duyuruyu kendi blogu üzerinden yapan Microsoft, dünya çapındaki 700 milyon Microsoft hesabı kullanıcısına iki aşamalı doğrulama uygulamasını önümüzdeki günlerde ulaştıracak.

Advertisement

İki aşamalı doğrulama ile gelen güvenlik güncellemesinden yararlanmak kullanıcının isteğine bırakılıyor, zorunlu değil. İki aşamalı doğrulamayı kabul edip kullanmaya başladığınızda Microsoft hesaplarınızı kullanabilmek için sisteme tek bir şifre değil iki ayrı şifre ya da bilgiyle giriş yapmanız gerekecek. Outlook, SkyDrive, Skype ve tüm diğer Microsoft hizmetleri önümüzdeki günlerde yayınlanacak güncellemeden etkilenecek hesaplar arasında yer alıyor.
Microsoft
Seçime bağlı güvenlik uygulaması bugüne kadar Xbox.com gibi bazı servislerde zaten kullanılıyordu ancak Microsoft şimdi bu uygulamayı tüm hizmetlerine yayıyor. E-postanıza giriş yapmak için yine de sadece şifrenizle giriş yapmaya devam edebilirsiniz ancak belirleyeceğiniz ikinci doğrulama seçeneği, e-postanızın veya kullandığınız diğer hizmetlerin güvenliğini yükseltmeyi sağlayacak. Diğer yandan Xbox 360’ta ya da akıllı telefona posta hesabı kurulumu sırasında iki aşamalı doğrulamaya izin verilmediği için yalnızca bu cihazlara özel belirleyeceğiniz kodla güvenliği artırmanız ve tek bir şifreyle giriş yapmanız mümkün. Microsoft, tatilde olduğunuz, uluslararası dolaşıma hattınızı kapattığınız ve SMS alamayacağınız durumlarda da iki aşamalı doğrulamayı kullanabilmeniz için kod üreten ve çevrim dışı çalışan Microsoft Authenticator uygulamasını yayınladı.

Facebook ve Google kullanıcıları iki adımlı doğrulama sistemini bir süredir kullanıyordu.