reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft hesaplarında şifresiz giriş dönemi başlıyor

Teknoloji devi Microsoft’un üyelik gerektiren birçok farklı sistemi bulunuyor. Bu sistemlerin hepsi Microsoft ana hesap ve şifresiyle erişilebiliyor. Ancak eğer şifre girmekten sıkıldıysanız artık Microsoft’un bu durum için de bir çözümü mevcut.

Şifresiz giriş sistemini kullanabilmek için Microsoft’un iOS ve Android için hazırladığı doğrulayıcı uygulamayı kullanmak gerekiyor. Microsoft’un çift aşamalı doğrulama için kullandığı bu uygulama, yeni güncellemeyle birlikte önemli bir özelliğe kavuşuyor. Telefon aracılığıyla hesaba giriş yapabilmeyi sağlayan sistem aktif edildiğinde Microsoft hesabına giriş yapmak için şifre girmeye gerek kalmıyor. Hesap adı girildikten sonra telefonda ve ekranda bir doğrulama kodu gösteriliyor. Bu kod eşleşiyorsa ve kullanıcıdan onay alınırsa hesaba anında giriş izni veriliyor. Böylece hem hesaba güvenli erişim sağlanmış oluyor hem de can sıkıcı olabilen giriş süreci olabildiğinde kısaltılıyor.


Yanınızda telefon yoksa eskiden olduğu gibi şifre girerek hesaba ulaşmak mümkün oluyor. Fakat yeni doğrulama sisteminin buna göre çok daha güvenli ve hızlı olduğuna dikkat çekiliyor. Microsoft bu özellikle birlikte geçen günlerde çift aşamalı güvenlik sistemini daha hızlı bir hale getiren Google’a cevap vermeyi amaçlıyor gibi görünüyor. Umarız daha fazla şirket bu şekilde hesaplara giriş yapmayı kolaylaştırır demekten kendimizi alamıyoruz.