reklamı kapat

POPÜLER

“Yardım isteyen Nijeryalı prens efsanesi” geri döndü!

Geçtiğimiz günlerde Nijerya‘da yasa dışı yollardan kazanılan 43 milyon Amerikan doları ele geçirildi. Bu haberin sosyal medyada yayılmasıyla birlikte herkes internetin eski günlerini anımsatan aynı şakayı yapmaya başladı.

Hepimiz iyi biliyoruz ki spam e-postalar internetin kanayan yarası. Bir zamanlar direkt olarak gelen kutumuza düşen bu e-postalar birçok absürt reklam veya istekle karşılaşmamıza neden olmuştu. Tabii e-posta üzerinden dolandırıcılık yapmaya çalışanlar da bulunuyordu. Bunlar arasında neredeyse hepimizin aşina olduğu bir spam vardı: Yardım isteyen Nijeryalı prens. Aradan geçen zaman bu spam e-postaları unutturmayı başardı ancak Nijerya’da son yaşananlar herkesin aklına bu dönemi getirdi. Bu habere göre Nijerya’da bir apartman dairesinde yasa dışı yollarla kazanılmış yüklü miktarda döviz bulundu. Başka bir yere aktarılmaya çalışılan kutularda 43,4 milyon dolar ve 27,8 bin euro ele geçirildi. Bu gelişme Nijerya’nın Ekonomik ve Finansal Suçlar Komisyonu tarafından internet üzerinden paylaşıldı. Olaylar herkesin aynı şakayı yapmasıyla sonuçlandı.

Sosyal medya kullanıcılarının tamamı seneler önce aldıkları spam maillere işaret ederek, bulunan paranın sahibi olduklarını “açıkladı” Kimileri şaka yoluyla e-postalara inanmadıkları için pişmanlıklarını dile getirdi, kimileri banka hesap numaralarını vererek paranın kendi hesaplarına transferini talep etti.

Nijerya yasa dışı yollardan elde edilen bu paranın kaynağını bulmak için soruşturmayı sürdürüyor. Sosyal medyada neredeyse her yere yayılan şakaları ise haberin devamında bulabilirsiniz.

“Sanırım bu para benim. Geçen haftalarda meşru görünen bir mail almıştım. Lütfen benle irtibata geçin.”

“Bu adam binlerce insana mail atıp, parayı transfer edebilmek için yardım istemişti. Ödeme yapmayı da kabul ediyordu ama kimse yardımcı olmadı. #Üzücü”

“Tamam, tamam. Kredi kartı numaram 4053 2311 3441 2211. Lütfen gidin ve bu parayı benim hesabıma yatırın.”

“Görünen o ki, Nijeryalı prense cevap vermeliydim.”