reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft Fotoğraflar

Microsoft Fotoğraflar uygulaması için arka plan kaldırma özelliği teste girdi

 - Güncelleme: 13 Kasım 2023 09:10

Microsoft Fotoğraflar uygulaması için etkili çalışan arka plan kaldırma özelliği Insider’lar tarafından aktif olarak test edilmeye başlandı.

Microsoft Fotoğraflar uygulaması için 2023.11110.8002.0 özelinde Windows Insider kullanıcılarına test etmeleri açılan son sürüm, çok faydalı arka plan kaldırma imkanını getiriyor. Bu önümüzdeki haftalarda herkese açılacak özellik sayesinde fotoğraflardaki objeler otomatik olarak fondan ayrılabiliyor, bu sayede şeffaf arka plana sahip görseller hazırlanarak bu şekilde kayıt altına alınabiliyor. Uzun zamandır aramızda olan uygulamayı yazılım devi genel olarak şu şekilde özetliyor: “Microsoft Fotoğraflar, fotoğraflarınız ve videolarınızla daha fazlasını yapmanızı sağlayan zengin bir medya deneyimidir. Yeniden tasarlanarak düzenlenen Fotoğraflar uygulaması; Windows 11’in dokusuna sezgisel, zarif ve kusursuz bir şekilde dokunmuştur. Bilgisayarınızdaki, OneDrive’daki, iCloud’daki (yalnızca Windows 11) ve diğer cihazlardaki fotoğrafları tek bir yerden; hızlı ve güzel bir galeriden görüntüleyin, düzenleyin ve paylaşın. Fotoğraflarınızı ve videolarınızı görüntülemek, Windows için Microsoft Fotoğraflar’da hiç bu kadar iyi olmamıştı. Görüntüleyicimizi kullanarak, sürükleyici bir izleme ve düzenleme deneyimine çekileceksiniz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu arada bu özellik Windows dünyasında ilk defa gündeme gelmiyor, bu konuda efsane Paint için de çalışmalar yapılıyor. Windows Insider’lara Canary ve Dev kanalları üzerinden (Sürüm 11.2306.30.0) test için sunulan bu özellik, Paint tarafında da bir görselin arka planını kolaylıkla kaldırmanıza olanak tanıyor.

Bu özellik için Paint’teki araç çubuğunun sol tarafına bir arka plan kaldırma butonu yerleştiren Microsoft, bu butona basıldığı zaman açık görseli analiz ediyor ve ana objeyi seçerek geri kalan kısmı yani arka planı otomatik olarak siliyor. Gösterilen örneklerde oldukça iyi çalıştığı görülen ancak mükemmel olmayan özellik kapsamında, istenilen kısımların manuel olarak silinmesine de imkan tanınıyor.

Microsoft Fotoğraflar uygulaması yanında bu da ilginizi çekebilir: İddialı AR gözlük Xiaomi Wireless AR Glass Discovery Edition